Trump zváží zrušení sankcí proti Rusku. Pokud Moskva pomůže s teroristy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump zváží zrušení sankcí proti Rusku. Pokud Moskva pomůže s teroristy

, čtk,
Trump zváží zrušení sankcí proti Rusku. Pokud Moskva pomůže s teroristy
Zdroj: ČTK

Nastupující americký prezident Donald Trump zatím ponechá v platnosti sankce proti Rusku, později by je ale mohl zrušit, jestliže Moskva projeví dostatek vstřícnosti. V obsáhlém rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal Trump také uvedl, že se nebude cítit vázán politikou jedné Číny, kterou Spojené státy zatím dodržovaly. Peking se proti jeho výrokům ohradil.

„Jestliže spolu vycházíte a jestliže by nám Rusko opravdu pomáhalo, proč by někdo nechával v platnosti sankce, když jiný dělá opravdu dobré věci?“ uvedl Trump v rozhovoru.

Protiruské sankce rozšířil na konci loňského roku prezident Barack Obama kvůli údajně ruským hackerským útokům na americké úřady a instituce. Západ uvalil na Rusko sankce v roce 2014 kvůli jeho počínání během krize na Ukrajině, která vyvrcholila tím, že Moskva anektovala autonomní poloostrov Krym, a ozbrojeným konfliktem na Donbasu mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Nový americký prezident by zrušení sankcí zvážil, jestliže Rusové Američanům pomohou v boji s teroristy a v dosažení dalších cílů důležitých pro Spojené státy. Jak Trump v této souvislosti dodal, je připraven setkat se po své inauguraci, která bude 20. ledna, se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Je mi jasné, že se budou chtít sejít a já s tím nemám problém,“ dodal.

Trump zároveň prohlásil, že se nebude řídit politikou jedné Číny, dokud nezíská pocit, že Peking změnil svou měnovou politiku a obchodní praktiky. „Všechno je v jednání, včetně (politiky) jedné Číny,“ poznamenal Trump s odkazem na spor o nezávislost Tchaj-wanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií.


Velkolepá inaugurace? Trump na ni shromáždil nejvíc peněz v historii

Realitní magnát Donald Trump se navzdory odhadům předvolebních průzkumů podle prvních výsledků sčítání hlasů stal novým americkým prezidentem.

Čína dnes na Trumpovo prohlášení reagovala varováním, že o principu jednotné Číny nehodlá diskutovat. Peking považuje princip jedné Číny za politickou platformu vztahů s USA, o níž nelze vést diskusi, uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí. „Jisté kruhy“ v USA by měly mít na paměti citlivost tchajwanské otázky, dodalo ministerstvo.

Američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany politiku jedné Číny zastávali od roku 1979, kdy Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.

Trump již během předvolební kampaně slíbil, že přehodnotí pro USA nevýhodné obchodní dohody s jinými zeměmi a postaví se proti nekalým obchodním praktikám Číny. Pohrozil také, že uvalí na čínské zboží vysoká cla a potrestá Peking za manipulaci s kurzem čínské měny.

Peking pobouřilo, když budoucí americký prezident na začátku prosince přijal telefonát od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let. Čínské ministerstvo zahraničí proti telefonátu protestovalo a vyzvalo Spojené státy, aby se držely politiky jedné Číny a s tchaj-wanskou otázkou zacházely kvůli riziku narušení čínsko-amerických vztahů obezřetně.

Čtěte dále:

Trump: Za hackerskými útoky mohlo stát Rusko, s Putinem se dohodnu

Rusko má „kompro“ na Trumpa, údajně tvrdí americké tajné služby

Trump obohatil ruské miliardáře. Od jeho zvolení získali skoro tři čtvrtě bilionu