Trump znamená potíže, bojí se Čína, Jižní Korea a Mexiko - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump znamená potíže, bojí se Čína, Jižní Korea a Mexiko

, čtk,
Trump znamená potíže, bojí se Čína, Jižní Korea a Mexiko
Zdroj: ČTK

Čínský, státem kontrolovaný deník Global Times usoudil, že inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa naznačuje nevyhnutelné třenice v americko-čínských obchodních vztazích v příštích čtyřech letech i „dramatické změny“ v USA i globálním hospodářském pořádku. Vůdce mexické opozice vyzval Mexičany k jednotě proti „zbytečné zdi (na hranicích), proti deportacím (přistěhovalců) a proti blokádě investic“, což Trump sliboval ve svých projevech.

„Trumpova vláda bezpochyby roznítí mnoho ‚požárů‘ na svém prahu i po celém světě. Počkejme a uvidíme, jak to zahýbe s Čínou,“ poznamenal list v komentáři. Dá se také čekat, že americká vláda ve snaze přimět podniky k návratu svých továren z Číny do USA využije vztahů s Tchaj-wanem jako trumf při vyvíjení obchodního tlaku na Čínu.

Nezávislý komentátor Čang Li-fan si povšiml kontrastu mezi Trumpovým zaměřením na domácí témata a důrazem čínského prezidenta Si Ťin-pching na mezinárodní spolupráci. „Dosud není jasná politika nové americké vlády vůči Číně. Trump bude přistupovat k Číně jako podnikatel, a to zejména v hospodářských jednáních,“ odhadl.


Připomeňte si inauguraci Donalda Trumpa:

Minutu po minutě: Donaldova éra přichází. Trump složil slib a stal se 45. prezidentem USA


V Jižní Koreji si podle agentury AP dělají starosti, zda Trump nepožádá Soul, aby nesl větší díl z nákladů na setrvání amerických jednotek v zemi jako součásti odstrašování Severní Koreje před útokem, anebo zda nezavleče jejich zemi do konfliktů mezi USA a Čínou, která je pro Jižní Koreu klíčový hospodářský partner. Anglojazyčný list JoongAng Daily nicméně v úvodníku označil za „štěstí“ Trumpův odhodlaný postoj vůči severokorejským jaderným zbraním.

Pozorný svědek, Mexiko

Snad žádná jiná země nesledovala inaugurační projev pozorněji než Mexiko: kvůli Trumpovým pohrdavým poznámkám o nelegálních přistěhovalcích a výhrůžkám uvalení cel na produkci firem, které přesídlí do Mexika, uvedla AP a dodala, že ohlas u jižního souseda nyní vyvolala hlavně slova o ochraně hranic, o upřednostňování Ameriky a amerického zboží.


Přečtěte si, co od Trumpa v čele USA čekají Poláci:

Polákům s Trumpem nastávají nebezpečné roky, varuje polský tisk

Demonstrace na podporu Práva a spravedlnosti ve Varšavě


Předák mexické konzervativní opozice Ricardo Anaya Cortes vyzval „k jednotě všech Mexičanů vůči protekcionistické a demagogické řeči“ a „proti zbytečné zdi (na hranicích), proti deportacím (přistěhovalců) a proti blokádě investic“. Mexická vláda má podle něj opustit vlažný postoj a tvrdě vymáhat nové vztahy s USA. Prezident Enrique Peňa Nieto zareagoval na Trumpa třemi tweety: gratulací k inauguraci, výzvou k poctivému dialogu, jakož i ujištěním, že vztahy s novou vládou USA se budou řídit „suverenitou, národním zájmem a ochranou Mexičanů“.

AP poznamenala, že do USA v roce 2015 směřovalo přibližně 80 procent mexického vývozu.


Přečtěte si další reakce na Trumpův projev a inauguraci:

Trumpův projev se rozcházel s realitou, stěžují si média

Skok do neznáma: ruský tisk přistupuje k Trumpově inauguarci zdrženlivě

Trumpův projev byl podle médií sobecký. Lidé naopak jásali

 Příznivci Donalda Trumpa míří na prezidentskou inauguraci


Ohodnoťte tento článek
Diskuze