Trump získal oficiální nominaci na prezidenta - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump získal oficiální nominaci na prezidenta

, čtk,
Trump získal oficiální nominaci na prezidenta
Zdroj: ČTK

Realitní magnát a miliardář Donald Trump získal na sjezdu amerických republikánů v Clevelandu podporu většiny delegátů a byl tak oficiálně nominován za kandidáta republikánské strany na prezidenta Spojených států. Na Trumpova viceprezidenta republikáni podle očekávání nominovali guvernéra státu Indiana Mikea Pence.

Pro svou oficiální nominaci potřeboval Trump získat podporu nejméně 1237 z celkových 2472 delegátů; podle propočtu agentury AP si Trump v primárkách zajistil nejméně 1543 delegátů.

„Je to neuvěřitelné a neskutečné. Jsem na svého otce velmi pyšná,“ reagovala na Trumpovu nominaci jeho dcera Ivanka. Sjezd vyvrcholí ve čtvrtek, kdy republikánský kandidát vystoupí s projevem. Ve volbách 8. listopadu se miliardář střetne s demokratickou soupeřkou Hillary Clintonovou.

„Je pro mě velkou ctí být republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států. Budu tvrdě pracovat a nezklamu vás! Amerika je na prvním místě,“ reagoval na twitteru Donald Trump. Hillary Clintonová v reakci na nominaci republikánů vyzvala Američany, aby ji podpořili a zajistili tak, že Trump nikdy nepřekročí práh Oválné pracovny.

Donald Trump následně promluvil k účastníkům sjezdu prostřednictvím videovzkazu. Uvedl, že je hrdý na to, že se stal republikánským kandidátem na prezidenta. Zároveň je pro něj ctí, že spolu s ním kandiduje Mike Pence, který bude „skvělým viceprezidentem“, dodal.


Přečtěte si, jak probíhá sjezd republikánů:

Sjezd republikánů v Clevelandu. Město se chystá na nejhorší

Střet příznivců a odpůrců Donalda Trumpa v Chicagu (Zdroj: čtk)

Na setkání vystoupili se svým projevem i Trumpovy děti – dcera Tiffany a syn Donald Trump Jr. Ti hovořili zejména o jeho osobní stránce. Jak uvedla mladší Tiffany, otec ji vždy podporoval a motivoval k nejlepším výkonům. Guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa dlouhodobě podporuje, se ve své řeči zaměřil i na protikandidátku Hillary Clintonovou. Voliče vyzval, aby pro ni nehlasovali a potrestali ji tak za její nekompetentnost. Bývalá šéfka americké diplomacie je podle něj zodpovědná ze selhání v Libyi, Sýrii i dalších zemích.

V pondělí vystoupila na republikánském sjezdu Trumpova manželka Melania. Uvedla, že Donald Trump je tím nejlepším kandidátem na prezidenta USA a že představuje ten správný a potřebný vzor pro mládež. Podle Trumpové její muž zastupuje nejen bohaté Američany, ale i ty chudé, stejně tak bělochy či černochy nebo křesťany, židy a muslimy.

Dojatým delegátům rovněž líčila, jak si cení odkazu svých rodičů a jak se cítí ve své roli matky. Ihned po jejím proslovu se ale objevily pochybnosti, že si „vypůjčila“ doslovné pasáže z řeči Michelle Obamové na nominačním sjezdu demokratů v roce 2008. Trumpův volební štáb to ale popřel.

Donald Trump (70)
Datum a místo narození: 14. června 1946 v New Yorku; jeho matka pocházela ze Skotska, prarodiče z otcovy strany z Německa.
Kariéra: po vystudování ekonomie na Pensylvánské univerzitě začínal u svého otce Freda v developerské společnosti Elizabeth Trump & Son; firma se v roce 1971 přejmenovala na The Trump Organization, dnes ovládá hotely, reality či golfová hřiště (Trump je jejím prezidentem); figuruje i v dalších firmách, například v Trump Plaza Associates či Trump Atlantic City Associates; v roce 1996 koupil společnost Miss Universe Organization, která organizuje soutěže krásy; 14 sezon moderoval televizní reality show The Apprentice; kvůli urážlivým výrokům na adresu migrantů s ním ale loni televize NBC ukončila spolupráci; v září 2015 prodal Trump společnost Miss Universe Organization agentuře WME/IMG.
Politická příslušnost: Republikánská strana (od roku 2012, v letech 2009 až 2011, před rokem 1999), nezávislý (2011 až 2012), Demokratická strana (2001 až 2009), Reformní strana (1999 až 2001).
Rodina: potřetí ženatý (od roku 2005) se slovinskou modelkou Melanií Knaussovou (46), mají syna Barrona; první manželkou byla podnikatelka Ivana Zelníčková, původem ze Zlína (synové Donald, Eric a dcera Ivanka, všichni jsou viceprezidenty The Trump Organization), druhou manželkou byla americká herečka Marla Maplesová (dcera Tiffany).
V roce 1976 se mu podařilo získat úvěr a konečně „rozjet pořádný byznys“; za čtyři roky otevřel na newyorské 42. ulici luxusní Grand Hyatt Hotel. Trumpovy zlaté časy trvaly celá 80. léta. S nadsázkou se dá říci, že skoupil půl Manhattanu. Mezi jeho známé budovy patří 200 metrů vysoký mrakodrap Trump Tower v New Yorku či výškové budovy v Chicagu, Honolulu, Torontu, Atlantě.
Časem expandoval do Atlantic City a postavil zde největší kasino na světě – Taj Mahal. Jeho financování, respektive splácení dluhů, už ale neutáhl. V roce 1990 se dostal na pokraj krachu. Nakonec ale – podle vlastních slov – „povstal z popela jako bájný pták Fénix“.
V roce 2014 začalo Trumpovo jméno mizet z již uzavřeného kasina Trump Plaza v Atlantic City. Realitní magnát u soudu po firmě Trump Entertainment Resorts (nad níž již nemá kontrolu) požadoval, aby jeho jméno odstranila ze svého názvu a z názvu všech svých podniků. Trumpova kasina vyhlásila bankrot již poněkolikáté.
Značka Trump je spjata s řadou různých výrobků a licencí, miliardář také vlastní golfové areály v Irsku a ve Skotsku.
O kandidatuře na prezidenta USA uvažoval již několikrát, v roce 2012 například plán odvolal nedlouho před republikánskými primárkami, protože se prý chtěl naplno věnovat podnikání. V té době se zviditelnil zpochybňováním pravosti rodného listu prezidenta Baracka Obamy a toho, zda je hlavou státu právem.
Svoji účast v letošních primárkách oznámil loni v červnu. Tehdy byl ještě považován za jasného outsidera. Jeho kampaň, charakterizovaná řadou chytlavých a kontroverzních výroků, ale slaví mezi voliči nečekaný úspěch. Jeho odpůrci organizují demonstrace, které občas provázejí násilné střety, a kritizován je i mezi částí republikánů, kteří ho považují za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty.
Kritiku z mnoha stran si vyslechl například za svůj přístup a nesnášenlivá slova vůči přistěhovalcům. Na hranicích s Mexikem hodlá postavit obří zeď, migranty ze Sýrie chce vracet zpět a vyslovil se i pro uzavření USA všem muslimům. Je zastáncem tvrdé ruky, volného prodeje zbraní a silné armády. Nedávno ale prohlásil, že chce zamezit tomu, aby si mohli legálně pořídit zbraň lidé, které kvůli možnému teroristickému riziku sleduje policie.
V případě svého zvolení chce snížit daně a zrušit Obamovu zdravotnickou reformu. Ostře také kritizoval Obamovu administrativu za dohodu o íránském jaderném programu a kritizuje údajnou „pohrdavou“ politiku Obamy vůči Izraeli. Po britském referendu, ve kterém voliči odhlasovali vystoupení své země z EU, prohlásil, že vidí paralelu mezi britským referendem a svou podporou v USA. Lidé podle něj chtějí získat zpět kontrolu nad svými zeměmi.
Loni v červenci Trump oznámil, že podle svého finančního přiznání vlastní majetek za deset miliard dolarů (čtvrt bilionu Kč). Časopis Forbes jej ale obviňuje z přehánění a tvrdí, že hodnota magnátova majetku nepřesahuje čtyři miliardy dolarů.
Trump je autorem či spoluautorem dvou desítek knih. Nejnovější přírůstek představil loni na podzim, kniha nese název Zmrzačená Amerika: Jak udělat Ameriku opět velkou, což je i ústřední téma jeho kampaně.

Čtěte dále:

Trumpovi odpůrci neuspěli. Konvence proběhne jako dříve

Trump boduje. Předstihl Clintonovou na Floridě a v Pensylvánii

Clintonová získala oficiální podporu Sanderse