Trump si vybral všechny klíčové ministry. Energetiku bude řídit Rick Perry - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump si vybral všechny klíčové ministry. Energetiku bude řídit Rick Perry

, čtk,
Trump si vybral všechny klíčové ministry. Energetiku bude řídit Rick Perry
Zdroj: Profimedia.cz

Nově zvolený americký prezident Donald Trump dnes oficiálně oznámil, že si vybral bývalého texaského guvernéra a svého soupeře z republikánských primárek Ricka Perryho jako budoucího šéfa ministerstva energetiky. Trump tak má měsíc po zvolení vybrané všechny klíčové ministry.

Ministerstvo energetiky Perry v roce 2012, kdy se poprvé ucházel o republikánskou nominaci na prezidenta, navrhoval zrušit, připomněla agentura Reuters. Nominace podléhá ještě schválení v Senátu.

Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že nevyhoví žádosti Trumpova týmu o předání seznamu lidí, kteří pracovali na problematice klimatických změn. Hodlá respektovat vědeckou reputaci a nezávislost zaměstnanců a žádná jména Trumpově týmu nesdělí. Spor podle Reuters naznačuje, že chystané předání ministerstva energetiky nebude hladké a hrozí roztržka.

Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku USA, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy.

Trump od volebního vítězství vybral pro posty ministrů a klíčových poradců už víc než dvacet osobností. Volba už padla o nominaci šéfů nejdůležitějších úřadů včetně ministerstva zahraničí, obrany, financí, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti a šéfa CIA.

Nominace do čela všech ministerstev musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Souhlasu této komory naopak nepodléhají posty poradce pro národní bezpečnost, personálního šéfa Bílého domu, hlavního stratéga Bílého domu a ředitele národní ekonomické rady.

Přečtěte si: Vláda miliardářů. Majetek Trumpových ministrů překoná HDP 100 zemí

Donald Trump

Čtěte dále:

Americkým šéfem diplomacie bude Tillerson, muž s vyznamenáním od Putina

Trumpovým ministrem bezpečnosti bude John Kelly, má zajistit hranice

Trumpovým ministrem financí bude investor, který financoval Avatara