Trump se s Kongresem dohodl na zvýšení dluhového stropu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump se s Kongresem dohodl na zvýšení dluhového stropu

, čtk,
Trump se s Kongresem dohodl na zvýšení dluhového stropu
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump se dnes s lídry obou stran v Kongresu dohodl na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu, které umožní poskytnout mnohamiliardovou pomoc pro oblasti postižené hurikánem Harvey. Trumpova vláda zároveň získala jistotu financování do 15. prosince.

„Měli jsme velmi dobré jednání s Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem,“ řekl Trump novinářům na adresu demokratických šéfu ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Nezmínil přitom, že se jednání účastnil i předseda Sněmovny Paul Ryan a republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Oba republikáni měli patrně po schůzce méně důvodů k radosti, neboť se Trump přiklonil k demokratickému návrhu na tříměsíční lhůtu, po kterou si vláda bude moci více půjčovat. Republikánští lídři i ministr financí Steven Mnuchin přitom chtěli zvýšit dluhový limit na delší dobu, což by vládě umožnilo vyhnout se dalším sporům o finance očekávaným v prosinci. Sám Ryan označil několik hodin před jednáním návrh na tříměsíční zvýšení stropu za „směšný“.

Dohoda otevírá cestu k uvolnění prvního balíčku 7,9 miliardy dolarů (193 miliard korun), který má sloužit jako základní finanční injekce Texasu a Louisianě postiženým hurikánem. Bílý dům přitom čeká další žádosti, které podle vyjádření texaského guvernéra Grega Abbotta patrně výrazně přesáhnou 100 miliard dolarů.

Trumpova vláda zároveň díky dnešní dohodě získá čas k řešení řady sporných otázek včetně plánovaného zvýšení výdajů na armádu či stavbu zdi na hranicích s Mexikem, s nimiž demokraté nesouhlasí.

Hurikán Harvey zasáhl státy Texas a Louisianu na jihu Spojených států. Přinesl rekordní množství srážek, které způsobily rozsáhlé záplavy, a podle aktuální bilance si vyžádal nejméně sedmdesát obětí. Škody se odhadují na 180 miliard dolarů (3,9 bilionu korun).

Prezident Trump s manželkou Melanií dnes oznámili, že darují na pomoc lidem postiženým hurikánem Harvey celkem milion dolarů (25 milionů korun), který rozdělí mezi dvanáct humanitárních organizací.

Další články:

Kudy vede ruská cesta na americký ropný trh? Přes venezuelský dluh

V Silicon Valley nechtějí stárnout. Nadějí je cestování časem s kmenovými buňkami

Američtí psychiatři ruší 50 let staré tabu

Lubomír Heger

Trump dal Kongresu šanci na záchranu vízového programu dětských přistěhovalců


Ohodnoťte tento článek
Diskuze