Trump se opřel do Ruska. Ukončete podporu zvěrstev Asadova režimu, vyzývá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump se opřel do Ruska. Ukončete podporu zvěrstev Asadova režimu, vyzývá

čtk,
Trump se opřel do Ruska. Ukončete podporu zvěrstev Asadova režimu, vyzývá
Zdroj: čtk/ap

Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby přestalo podporovat zvěrstva syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Během telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem vyjádřil Trump obavy ohledně násilností v syrské provincii Idlib. Rovněž poděkoval Ankaře za snahu zabránit humanitární katastrofě v oblasti.

Americký vůdce v telefonátu konkrétně zmínil „touhu Spojených států po tom, aby Rusko ukončilo svou podporu zvěrstvům Asadova režimu“.

Vojska syrského prezidenta, jejichž hlavním spojencem je právě Rusko, v neděli z rukou odpůrců vlády v Damašku dobyla většinu provincie Halab. Boje podpořené ruskými nálety ale pokračovaly i v severozápadní provincii Idlib. Kvůli ofenzivě v Idlibu, který je poslední baštou radikálů a rebelů v severozápadní Sýrii, muselo podle OSN od loňského prosince opustit své domovy dalších 800 tisíc lidí.

Podle Erdogana situace v Idlibu nebude vyřešena, dokud se syrská vojska nestáhnou za linii stanovenou v roce 2018 dohodou mezi Tureckem a Ruskem. Jestliže se armáda nestáhne, vyženou ji z oblasti turečtí vojáci, dodal již před pár dny turecký prezident. Turecko v syrském konfliktu podporuje některé povstalce.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400 tisíc lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Trump se opřel do Ruska. Ukončete podporu zvěrstev Asadova režimu, vyzývá
3 (60%) 2 hlasování
Diskuze