Trump se chystá „uklidit“ mluvčího. Spicer si nástupce hledá sám

22. června 2017, 06:24 - stp, čtk
22. června 2017, 06:24

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá svého nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zdroje z Trumpova týmu to napsal deník Politico. Spicer by měl být „odklizen“ na méně exponovanou pozici.

Spicer čelí kvůli svému vystupování před novináři kritice. Naposledy uspořádal brífink, na kterém zakázal novinářům pořizovat jakýkoliv audiovizuální záznam. Zkušený novinář CNN Jim Acosta za tím vidí snahu Bílého domu vyvolat obstrukce. „Mluvčí Bílého domu se dostává do pozice, kdy je takřka zbytečný. Pokud nemůže na nic odpovědět a zakáže vstup kamerám, tak proč ty brífinky vůbec pořádat?“ ptá se Acosta. „Je to bizarní. Nevím, v jakém světě to žijeme.“

Brífink bez přítomnosti kamer? Podívejte se na reakci novináře CNN:

Mluvčí Bílého domu se pod hrozbou vyhazovu ocitl už v polovině května. Na veřejnost se dostaly zprávy, že Trump je na svůj štáb rozzlobený kvůli tomu, že jej nedokáže dostatečně a účinně bránit, a chystá rozsáhlé čistky. Záminkou k nim měla být především situace kolem odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. Spicer a jeho tým totiž dlouho nebyli schopni přijít s prohlášením, ve kterém by důvody Comeyho konce objasnil. Zavařil jim však sám Trump, který je neinformoval dostatečně dopředu.

Trumpovu zlobu odnesl na konci května ředitel komunikace Mike Dubke. Po třech měsících opustil Trumpův úřad bez udání důvodu, média však hovořila o možných souvislostech s ruskou kauzou. Od té doby situace utichla, nyní však vyšlo najevo, že Spicerův konec ve funkci mluvčího se skutečně chystá. Proces výběru nástupce ale vede on sám. Podle serveru Politico oslovil několik možných nástupců, mimo jiných rozhlasovou moderátorku Lauru Ingrahamovou či redaktora deníku Daily Mail Davida Martoska.

S moderátorkou Fox News Ingrahamovou už měl Spicer společně s personálním šéfem Bílého domu Reincem Priebusem dokonce vést první jednání, s Martoskem pak minulý týden mluvil Trumpův strategický poradce Steve Bannon.


Bannon a kdo dál? Přečtěte si o dalších šedých eminencích Bílého domu


Spicer však úplně neskončí. Trump jednomu ze svých nejbližších spolupracovníků stále věří a údajně pro něj chystá novou roli, kde by už neměl být tolik na očích. „Spicer by měl být povýšen a pokud se tak nestane, tak bych se nedivil, kdyby odešel,“ okomentoval jeho pozici jeden z členů Trumpova štábu. „Prezident mu to dluží za všechno, co pro něj udělal. Sean je nepostradatelný a myslím, že to prezident ví.“

Kromě Spicera si svou pozicí nemůže být jistý ani poradce Don McGahn či již zmiňovaný Bannon, bývalý šéf ultrapravicového serveru Breitbart News, který bývá považován za člověka s xenofobními a antisemitskými názory.

Trump měl údajně zvažovat i změny ve vládě. Dotknout se měly především těch členů kabinetu, kteří nebyli prezidentovi dostatečně loajální a v Trumpových očích vedli vlastní hru ve svůj prospěch. Jednalo se například o ministra obchodu Wilbura Rosse či ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Mezi prezidentovi oblíbence naopak patří šéf diplomacie Rex Tillerson.

Trump na pokraji odvolání? Přečtěte si esej

Dále čtěte:

Trump prý vyzradil Lavrovovi přísně tajné údaje. Mám na to právo, oponuje

Komentář: Co může Trumpa udržet u moci i po roce 2020


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Auta
Posvítili jsme si na elektromobily: jsou opravdu tak…
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š11 v dálkovém provedení
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Technologie
Jak vytvořit z fotek video v Zoner Photo Studiu X
Xbox One nebyl nikdy levnější než teď. Základní verze je za 5000 Kč
Stáhněte si zdarma PC hru Medal of Honor: Pacific Assault
Marvell uvádí na trh čipy pro 400Gb/s Ethernet. Datacentra čeká velké zrychlování
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Hry pro příležitostné hráče