Trump prý vyzradil Lavrovovi přísně tajné údaje. Mám na to právo, oponuje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump prý vyzradil Lavrovovi přísně tajné údaje. Mám na to právo, oponuje

, čtk,
Trump prý vyzradil Lavrovovi přísně tajné údaje. Mám na to právo, oponuje
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump minulý týden na schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem vyzradil podle deníku The Washington Post tajné informace související s teroristickým hnutím Islámský stát (IS). Trump takové nařčení odmítá a tvrdí, že Rusku chtěl v rámci boje proti radikálů jisté informace poskytnout, což je v jeho prezidentských pravomocích. Kreml kauzu považuje za hloupost a odmítá o ní vůbec hovořit.

„Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo,“ napsal Trump na svůj twitterový účet. „Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu,“ vysvětlil důvody svého počínání.

Podle deníku The Washington Post Trump minulý týden na schůzce s Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o jistém plánu IS na zneužití notebooků na palubě letadel a také o městě, kde byla hrozba zachycena. Tím ale podle listu ohrozil bezpečnost zdroje, který danou informaci skrze nejmenovaného amerického spojence Washingtonu předal. USA zjištění kvůli ochraně zdroje považovaly za mimořádně citlivé, proto nebylo určeno k dalšímu sdílení.

„Pro nás to není téma, ale další hloupost,“ řekl o kauze novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Nechceme s tím mít nic společného, je to naprostá hloupost. Není tady co potvrzovat, ani vyvracet,“ zdůraznil.

Činitelé Bílého domu a také ministr zahraničí Rex Tillerson vyloučili, že by Trump s Rusy řešil zdroje či metody zpravodajských služeb, prozrazení tajné informace ale podle názoru The Washington Post nepopřeli. Trumpův hlavní bezpečnostní poradce a účastník schůzky Herbert McMaster řekl, že deník událost popsal nesprávně.


Americký prezident chystá změny ve svém týmu. Čtěte dále:

Rozzlobený Trump chystá čistku. Skončit by mohl mluvčí Spicer či kontroverzní Bannon

Donald Trump se věnuje svému úřadu v Oválné pracovně Bílého domu.


Trumpovo počínání mezi americkými republikánskými i demokratickými politiky vyvolalo nelibost. Vlivný demokratický senátor Dick Durbin v této souvislosti hovořil o Trumpově nebezpečnosti a lehkomyslnosti. Mluvčí republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana uvedl, že ochrana tajných informací USA je klíčová. Republikán Bob Corker, který předsedá senátnímu výboru pro zahraniční vztahy, prohlásil, že pokud byla tajná informace skutečně vyzrazena, je to velmi velký problém.

Trumpův možný diplomatický přehmat vyvolává ostrý kontrast s jeho předvolebními prohlášeními, kdy tvrdě kritizoval svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou za její používání soukromého e-mailu k pracovním účelům. Trump tehdy hovořil o tom, že Clintonová ohrozila americkou bezpečnost.

BBC se ve své analýze zaměřila na pozadí aktuálního problému a položila si otázku, zda únik informace do médií není vraženým nožem do Trumpových zad. Trump totiž, jak BBC připomněla, nemá dobré vztahy s tajnými službami, proto není těžké zamyslet se nad tím, odkud by vítr v podobě zveřejnění mohl vanout.

Ohrozí Trump spolupráci s partnery?
Vyzrazení tajné informace Rusku může podkopat důvěru mezi zpravodajskými službami Západu, které takové informace vzájemně sdílejí. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na nejmenované evropské bezpečnostní experty. Spojenci USA by prý výměnu informací mohli zastavit.

Pokud se potvrdí, že prezident USA ruským diplomatům předal tajnou informaci získanou od spojenecké zpravodajské služby, může to ohrozit bezpečnost původního zdroje, napsala agentura. „Nezastavilo by to asi úplně výměnu životně důležitých informací s Američany, ale mělo by to dopad na vybudovanou vzájemnou důvěru, zejména v případě, kdyby došlo k odhalení specifických metod shromažďování informací,“ řekl americké agentuře anonymní zdroj.

Podle amerických médií má Trump jako prezident plné právo kdykoli odtajnit jakékoli informace a komukoli je předat. Problém bezpečnostní analytici spatřují v tom, že tajnou informaci získanou od zahraničního partnera nejspíš prezident předal Rusům bez vědomí původního zdroje, což je v příkrém rozporu s obvyklou praxí. Detaily by navíc mohly ohrozit bezpečnost agentů, kteří cenné informace v terénu získávají, a odhalit metody jejich práce.

Dále čtěte:

Trump hodí extrémního Bannona přes palubu. Novináři už mají jasno

Bojujeme s paralelní mocenskou strukturou, myslí si Trumpovi poradci

Trump může jmenovat šéfa FBI příští týden, pohovory už začaly

Kdo za Comeyho? Nový šéf FBI bude muset přesvědčit demokraty i republikány


Ohodnoťte tento článek
Diskuze