Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Trump prý vyzradil Lavrovovi přísně tajné údaje. Mám na to právo, oponuje

16. května 2017, 17:16 - čtk
16. května 2017, 17:16

Americký prezident Donald Trump minulý týden na schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem vyzradil podle deníku The Washington Post tajné informace související s teroristickým hnutím Islámský stát (IS). Trump takové nařčení odmítá a tvrdí, že Rusku chtěl v rámci boje proti radikálů jisté informace poskytnout, což je v jeho prezidentských pravomocích. Kreml kauzu považuje za hloupost a odmítá o ní vůbec hovořit.

„Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo,“ napsal Trump na svůj twitterový účet. „Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu,“ vysvětlil důvody svého počínání.

Podle deníku The Washington Post Trump minulý týden na schůzce s Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o jistém plánu IS na zneužití notebooků na palubě letadel a také o městě, kde byla hrozba zachycena. Tím ale podle listu ohrozil bezpečnost zdroje, který danou informaci skrze nejmenovaného amerického spojence Washingtonu předal. USA zjištění kvůli ochraně zdroje považovaly za mimořádně citlivé, proto nebylo určeno k dalšímu sdílení.

„Pro nás to není téma, ale další hloupost,“ řekl o kauze novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Nechceme s tím mít nic společného, je to naprostá hloupost. Není tady co potvrzovat, ani vyvracet,“ zdůraznil.

Činitelé Bílého domu a také ministr zahraničí Rex Tillerson vyloučili, že by Trump s Rusy řešil zdroje či metody zpravodajských služeb, prozrazení tajné informace ale podle názoru The Washington Post nepopřeli. Trumpův hlavní bezpečnostní poradce a účastník schůzky Herbert McMaster řekl, že deník událost popsal nesprávně.


Americký prezident chystá změny ve svém týmu. Čtěte dále:

Rozzlobený Trump chystá čistku. Skončit by mohl mluvčí Spicer či kontroverzní Bannon


Trumpovo počínání mezi americkými republikánskými i demokratickými politiky vyvolalo nelibost. Vlivný demokratický senátor Dick Durbin v této souvislosti hovořil o Trumpově nebezpečnosti a lehkomyslnosti. Mluvčí republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana uvedl, že ochrana tajných informací USA je klíčová. Republikán Bob Corker, který předsedá senátnímu výboru pro zahraniční vztahy, prohlásil, že pokud byla tajná informace skutečně vyzrazena, je to velmi velký problém.

Trumpův možný diplomatický přehmat vyvolává ostrý kontrast s jeho předvolebními prohlášeními, kdy tvrdě kritizoval svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou za její používání soukromého e-mailu k pracovním účelům. Trump tehdy hovořil o tom, že Clintonová ohrozila americkou bezpečnost.

BBC se ve své analýze zaměřila na pozadí aktuálního problému a položila si otázku, zda únik informace do médií není vraženým nožem do Trumpových zad. Trump totiž, jak BBC připomněla, nemá dobré vztahy s tajnými službami, proto není těžké zamyslet se nad tím, odkud by vítr v podobě zveřejnění mohl vanout.

Ohrozí Trump spolupráci s partnery?
Vyzrazení tajné informace Rusku může podkopat důvěru mezi zpravodajskými službami Západu, které takové informace vzájemně sdílejí. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na nejmenované evropské bezpečnostní experty. Spojenci USA by prý výměnu informací mohli zastavit.

Pokud se potvrdí, že prezident USA ruským diplomatům předal tajnou informaci získanou od spojenecké zpravodajské služby, může to ohrozit bezpečnost původního zdroje, napsala agentura. „Nezastavilo by to asi úplně výměnu životně důležitých informací s Američany, ale mělo by to dopad na vybudovanou vzájemnou důvěru, zejména v případě, kdyby došlo k odhalení specifických metod shromažďování informací,“ řekl americké agentuře anonymní zdroj.

Podle amerických médií má Trump jako prezident plné právo kdykoli odtajnit jakékoli informace a komukoli je předat. Problém bezpečnostní analytici spatřují v tom, že tajnou informaci získanou od zahraničního partnera nejspíš prezident předal Rusům bez vědomí původního zdroje, což je v příkrém rozporu s obvyklou praxí. Detaily by navíc mohly ohrozit bezpečnost agentů, kteří cenné informace v terénu získávají, a odhalit metody jejich práce.

Dále čtěte:

Trump hodí extrémního Bannona přes palubu. Novináři už mají jasno

Bojujeme s paralelní mocenskou strukturou, myslí si Trumpovi poradci

Trump může jmenovat šéfa FBI příští týden, pohovory už začaly

Kdo za Comeyho? Nový šéf FBI bude muset přesvědčit demokraty i republikánySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Na kolik vás vyjde, když vás chytnou s neplatnými doklady?
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Auta
Účet za Dieselgate má v případě Audi hodnotu 21 miliard…
BMW X7 bylo odhaleno. Jak si stojí ve srovnání s Q7, Range Roverem a Mercedesem GLS?
Test Nissan Leaf 40 kWh: Obraťme list
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní inspekce je vůbec poprvé zkontrolovala
Mlhovkáři, nízké slunce, námraza… Jste připraveni na podzimní nástrahy silnic?
Technologie
Nová aktualizace pro Windows 10 October 2018 Update. Testování ještě neskončilo
Chrome 70 oficiálně podporuje progresivní webové aplikace. Zatím jen ve Windows
Netflix dostane novou konkurenci. Půjčovnu spustí Warner a bude to velké
Crucial konečně nabízí NVMe SSD: M.2 moduly P1 s 3D NAND typu QLC. Ale ne moc levně
Sticky Notes se poprvé objevují na Androidu. Kupodivu ve OneNotu
Hry pro příležitostné hráče