Trump omezil pracovní víza, firmy z Velké Británie toho chtějí využít - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump omezil pracovní víza, firmy z Velké Británie toho chtějí využít

,
Trump omezil pracovní víza, firmy z Velké Británie toho chtějí využít
Zdroj: čtk

Koronavirová pandemie má rozsáhlý dopad na ekonomiku a tím i na pracovní trh. Americký prezident Donald Trump se proto rozhodl, že omezí pracovní víza, díky kterým mohou americký společnost lákat do Spojených států mozky z celého světa. Podle Trumpa by teď měli mít přednost domácí uchazeči o zaměstnání, tímto rozhodnutím chce americký prezident podpořit zaměstnanost. Toho by mohly využít společnosti z ostatních zemí, jako první se k tomu přihlásili zástupci firem z Velké Británie.

Omezení víz se dotýká cele řady profesí, které jsou označené jako „dočasné“. Podle zpravodajské televize CNN se jedná o širokou škálu profesí od au-pair po softwarové inženýry. Podle Institutu pro migrační politiku trumpovými restrikcemi bude vstup zamezen zhruba 219 tisícům zaměstnancům, kteří by za jiných okolností dostali povolení pracovat ve Spojených státech po určité období. Omezení se nevztahují na zaměstnance pečující o pacienty nebo vědecké pracovníky podílející se na výzkumu očkování proti onemocnění covid-19. Vízové restrikce by měly platit do konce roku 2020.

Zřejmě největší nesouhlas s trumpovým nápadem se ozývá ze Sillicon Valley – sídla technologických gigantů. Zástupci Googlu, Amazonu, Facebooku, Tesly i Twitteru novým změnám vízové politiky nerozumí a někteří z nich si myslí, že to jde proti základům, na kterých je existence Spojených států založená – země založená imigranty a země, která se na příliv kvalifikovaných imigrantů dlouhé roky spoléhala a právě to z ní udělalo globálního lídra v mnoha různých odvětvích.

Trumpovy restrikce by mohly být ve svém důsledku poměrně důležitou událostí, neboť skutečně ty největší technologické firmy jako Apple nebo Google vznikly ve Spojených státech a evropské společnosti sice mají také úspěch, ovšem žádná z nich nedosahuje rozměrů amerických technologických gigantů. Proto by příchod kvalifikovaných pracovníků, kteří by za normálních okolností zakotvili za Atlantikem, mohl být pro evropský pracovní trh zajímavou příležitostí jak srovnat krok se zaoceánskými firmami.

„Pokud jste zasaženi směšným rozhodnutím omezit pracovní víza ve Spojených státech, tak zkuste U.K. Global Talent Visa,“ napsal na Twitter James Wise z Balderton Capital, který cítí příležitost přetáhnout do Velké Británie talentované pracovníky. A přidali se další zástupci byznysu. „Vždy jsme měli otevřené dveře pro talentované lidi – bez ohledu na to, odkud pochází,“ prohlásil Sam Gill ze Sylvera Carbon.

Podle Gonzalo Sancheze ze startupu Jobbatical by právě příležitost nalákat talentované zaměstnance z celého světa do evropských firem mohla být jedna z největších událostí pro technologickém průmyslu za dlouhou dobu. Zdůraznil ale, že nejen Velká Británie disponuje silným technologickým odvětvím, ale i například Francie nebo Estonsko se mohou pokusit „zastoupit“ roli Spojených států.

Richard Howard z londýnské pobočky Amazonu je ale naprosto přesvědčen o tom, že právě Velká Británie by měla být nyní hlavní destinací pro talentované zájemce o zaměstnání na kvalifikovaných pozicích. „Měli bychom automaticky přivítat každého, kdo splnil pro americké pracovní víza pro kvalifikované zaměstnání,“ doplnil Howard.

Na určité formě uzavírání se do sebe tak může nakonec na americkém přístupu vydělat právě Evropa, který byla v technologickém průmyslu dlouhé roky až ve druhém sledu za Spojenými státy. Je tak pouze na evropských firmách a vládách, jak se využijí Trumpova izolacionistického přístupu.