Trump není anarchista. Je to demagog, říká teoretik anarchokapitalismu David Friedman - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump není anarchista. Je to demagog, říká teoretik anarchokapitalismu David Friedman

,
Trump není anarchista. Je to demagog, říká teoretik anarchokapitalismu David Friedman
Zdroj: Archiv

Barack Obama říkal aspoň pravdu, i když ne vždycky. Donald Trump se tím vůbec nezatěžuje, říká teoretik anarchokapitalismu a syn slavného ekonoma David Friedman.

David Friedman byl hlavním hostem pražského Hackerského kongresu, který pořádá v hlavním městě sdružení Paralelní Polis. Friedman se z původního povolání fyzika postupně stal ekonomem, který otázky svobody a zmenšování státu prosazuje ještě vehementněji než jeho otec, věhlasný Milton Friedman.

Podle ideální představy, kterou David Friedman navrhl ve své nejznámější knize Aparát svobody (The Machinery of Freedom), by lidská společnost mohla fungovat úplně bez centrální vlády. Je pokládán za jednoho z teoretiků anarchokapitalismu.

Jak hodnotíte postup americké vlády při potírání pandemie covidu-19?

Ve finále situaci zřejmě zhoršila, ale těžko soudit. Pravděpodobně víte, že americká vláda všem zakázala používat jiné testy než vlastní. A následně se ukázalo, že jejich testy nefungovaly. Vláda dlouhodobě reguluje vývoj léků a farmaceutické firmy, což výrazně zvyšuje jejich cenu.

Chicagský ekonometr Sam Peltzman před lety napsal článek, kde statisticky analyzoval dopad jedné konkrétní změny v regulaci léků. Tato změna vyžadovala, aby léky byly nejen bezpečné, ale i efektivnější při léčení nemoci. Výsledkem bylo, že se počet vyráběných léků v této kategorii snížil zhruba o polovinu a na jejich kvalitu to nemělo žádný dopad. Byla to jen jedna změna, takže předpokládám, že kdyby neexistovaly regulace, měli bychom léků víc a levnějších.

Od jara muselo kvůli pandemii ve Spojených státech omezit fungování mnoho firem, což způsobilo vysoké ztráty lidského kapitálu. Lidé nemohli vykonávat svou práci. Pokud je mi známo, tak nejméně…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?