Trump na mě netlačil, náš hovor byl normální, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump na mě netlačil, náš hovor byl normální, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj

, čtk,

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při středečním setkání s americkým protějškem Donaldem Trumpem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že podle jeho názoru americký prezident v červencovém telefonátu na něj nevykonával nátlak. Rozhovor označil za „dobrý“ a „normální“. Dal také najevo, že si nepřeje, aby byl zatahován do vnitropolitických sporů ve Spojených státech.

Kauza kolem telefonátu je klíčovým důvodem úterního rozhodnutí opozičních demokratů zahájit proces přípravy ústavní žaloby, neboli impeachmentu, vůči prezidentu Trumpovi. Ten se označil se za oběť honu na čarodějnice.

„Byl to dobrý telefonát, normální, hovořili jsme o mnoha věcech,“ tvrdil Zelenskyj. „Nikdo na mne nevykonával nátlak,“ ujistil podle agentury AFP.

Přejete si Trumpovo znovuzvolení v roce 2020?

Prezident podle agentury Interfax-Ukrajina také prohlásil, že žádné vyšetřování nesliboval. „Řekl jsem, že jsme připraveni vyšetřovat. Ukrajina je nezávislá země. U nás je nový (generální prokurátor) Ruslan Rjabošapka, vzdělaný a se zkušenostmi ze Západu. Bude se tím zabývat? Je povinen zabývat se libovolnými případy. Jaké tu mohou být sliby?“ prohlásil Zelenskyj.

Trump podle přepisu telefonátu, který ve středu zveřejnil Bílý dům, po ukrajinském prezidentovi požadoval, aby spolupracoval s jeho právníkem Rudym Giulianim a americkým ministrem spravedlnosti na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Ten je favoritem na demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách, které budou příští rok.

Trump ve středu na tiskové konferenci vysvětlil, že záznam nechal zveřejnit, protože se o něm říkaly „strašné věci“. Je připravený zveřejnit záznamy dalších rozhovorů se Zelenským. Snaží se o transparentnost, aby vyvracel falešná obvinění ze strany demokratů. Nicméně se mu nelíbí precedent, kdy jsou zveřejňovány podrobnosti takových hovorů.


Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

 Ambiciózní Trump University skončila fiaskem. A několika žalobami.


Zelenskyj řekl, že myslel, že Američané zveřejní jen ty části rozhovoru, kde hovoří Trump. „Osobně si myslím, že někdy by takové telefonáty mezi prezidenty nezávislých zemí neměly být zveřejňovány,“ uvedl ukrajinský prezident. „Myslel jsem si, že (Američané) zveřejní svou část,“ dodal při setkání s ukrajinskými novináři v New Yorku.

Trump už dříve potvrdil, že několik dní před telefonátem nařídil zmrazit 400 milionů dolarů na pomoc Ukrajině. Prezident však tvrdí, že neudělal nic špatného.

Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v reakci na zveřejněný přepis uvedla, že rozhodnutí spustit proces ústavní žaloby bylo správné a dodala, že prezidentovo chování ohrožuje národní bezpečnost. Předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb demokrat Adam Schiff míní, že hovor připomínal výhrůžky mafie. Republikánský senátor Mitt Romney považuje telefonát za „hluboce znepokojující“.

Dále čtěte:

Příští rok snížím daně pro střední třídu, slibuje Trump

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Trump tvrdě kritizuje sociální sítě. Podle něj straní radikální levici

Problém pro Trumpa. Růst ekonomiky USA navzdory jeho slibům zpomaluje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze