Trump může spasit svět, odhadují odborníci na jaderné zbraně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump může spasit svět, odhadují odborníci na jaderné zbraně

,
Trump může spasit svět, odhadují odborníci na jaderné zbraně
Zdroj: čtk

Co se nedařilo Baracku Obamovi, mohlo by se povést Donaldu Trumpovi. A tím je omezení jaderných zbraní ve světě.

I když se ručičky ukazující konec světa s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu posunuly o půl minuty, zapomíná se na to, že se pomyslné hodiny, které zveřejňuje časopis amerických jaderných vědců, v roce 2015 posunuly z pěti minut na tři.
To bylo způsobeno tím, že Barack Obama souhlasil s modernizací armády za jeden bilion dolarů a nepodařilo se snížit arzenál jaderných zbraní, uvedl server scientificamerican.com.


Více o hodinách posledního soudu. Čtěte:

Dvě a půl minuty do apokalypsy. Trump posunul hodiny posledního soudu

Test jaderné zbraně v USA, konec 50. let


Jaderný Obama

Navíc se během Obamovy éry Spojené státy odmítly vzdát použití jaderných zbraní při možném útoku a Senát odmítl ratifikovat Smlouvu o všeobecném zákazu testování jaderných zbraní.

Spojené státy také v OSN blokovaly snahu uspořádat konferenci o zrušení jaderných zbraní, upozornili vědci James Muller a John Pastore. Oba lékaři byli v 80. letech členy organizace International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW), která v roce 1985 získala Nobelovu cenu míru.

Byli také poradci pro jaderné odzbrojení v 80. letech u rozhovorů Reagan-Gorbačov a tvrdí, že právě Donald Trump by mohl lépe porozumět zničujícímu nebezpečí jaderných zbraní.

„I když se to zdá nepravděpodobné, Donald Trump je muž, který obnovil strach z jaderného zničení a zároveň to je muž, který by mohl svět dovést k nukleárnímu odzbrojení,“ napsali pro Quartz.

Velmi děsivé

Že Trump bere jadernou hrozbu vážně, ukazuje i jeho reakce, když se seznámil s jadernými kódy amerického arzenálu. „Když mi vysvětlili, o co se jedná a jaký druh zničení to představuje, byl to moment vystřízlivění. Je to velmi, velmi děsivé,“ prohlásil Trump.

Zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem během Obamova působení znemožnilo spolupráci na jaderném odzbrojení, nebo alespoň snížení počtu jaderných zbraní.

Také tlak veřejnosti byl malý, nyní se může zvýšit i kvůli vědomí, že Trump může jedním tlačítkem odpálit do 30 minut na 700 raket s jadernou hlavicí a dalších 1 300 je připraveno k použití, spočítala Federace amerických vědců (FAS).

Jaderné hlavice ve světě
Země Aktivní hlavice Rezervní Odstavené
USA 1930 2570 2500
Rusko 1790 2700 2810
Francie 280 10 0
Spojené království 120 95 0
Čína 0 260 0
Izrael 0 80 0
Pákistán 0 130 0
Indie 0 120 0

Pozn. Podle odhadů má Severní Korea dostatek uranu k tomu, aby vyrobila deset až dvacet jaderných hlavic
Zdroj: fas.org/qz.com

Zatím Spojené státy a Rusko, které disponují 90 procenty jaderných zbraní, hovoří spíše o modernizaci svých zbraňových systémů.


Jaké jsou plány modernizace výzbroje české armády? Čtěte:

Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat

Obrněné vozidlo Pandur


I Trump v prosinci napsal, že Spojené státy musí posílit a modernizovat svůj jaderný arzenál až do doby, „než svět přijde k rozumu“. Právě tato slova by mohla být indikátorem toho, že Trump by se s Putinem mohl dohodnout na určité formě odzbrojení. Podobně jako tomu bylo mezi Reaganem a Gorbačovem v 80. letech.

„Pokud nic jiného, Trumpovo prezidentství upozornilo svět na možnost jaderného zničení,“ míní oba lékaři s tím, že mladší generace má být více aktivní v tomto směru.

Bez tlaku veřejnosti k odzbrojení podle Mullera a Pastoreho nedojde. Trump, který chce změnit status quo v současném světě, by mohl být v tomto ohledu mužem na svém místě.


Jak vypadá geopolitická konstelace v současném světě?

Nečitelný trojúhelník Putin, Trump, Kim Čong-un. Co čeká svět?

Jaké je bohatství Donalda Trumpa?

Nejbohatší prezidenti USA. Trump má o miliardu víc než všichni dohromady

Kolik má Donald vlastně peněz?

Donald Trump si den své inaugurace skutečně užíval.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze