Trump kritizoval odstraňování "krásných" konfederačních soch - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump kritizoval odstraňování „krásných“ konfederačních soch

, čtk,
Trump kritizoval odstraňování „krásných“ konfederačních soch
Zdroj: čtk

Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst je smutné a pošetilé a připravuje Američany o připomínky jejich historie. V další reakci na debatu vyvolanou sobotními násilnostmi v Charlottesville to dnes na twitteru napsal prezident Donald Trump, který se postavil na stranu zastánců zachování odkazu představitelů Konfederace hájící otroctví.

„Jsem smutný, když vidím, jak je historie a kultura naší skvělé země ničena odstraňováním našich krásných soch a památníků. Historii nemůžete změnit, ale poučit se z ní,“ uvedl prezident.

Právě odstraňování sochy jižanského generála Roberta Leeho z parku ve městě Charlottesville se v sobotu stalo důvodem pro demonstraci několika skupin americké krajní pravice, mezi nimiž byli i neonacisté vybavení nacistickými symboly a vykřikující nenávistná hesla. Po nájezdu auta řízeného bělošským radikálem do účastníků protidemonstrace uspořádané odpůrci rasismu zemřela mladá obhájkyně práv menšin a 19 lidí bylo zraněno.

Trump sice rasismus nejprve odsoudil, později však vinu za násilnosti připsal rovným dílem bílým rasistům i jejich odpůrcům, čímž vyvolal nebývale širokou záplavu nesouhlasných reakcí.

„Robert E. Lee, Stonewall Jackson – kdo bude další, Washington, Jefferson? Jak pošetilé!“ pokračoval Trump v dnešním twitterovém prohlášení, když naznačil, že by někteří aktivisté mohli chtít odstranit po představitelích Konfederace i pomníky zakladatelů USA, neboť byli majiteli otroků.

Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Zatímco zastánci konfederačních pomníků či vlajek tvrdí, že jsou součástí bohaté americké historie, jejich odpůrci v nich vidí přežité symboly bělošské nadřazenosti.

Trump dnes na twitteru obvinil republikánského senátora Lindsayho Grahama, že překrucuje jeho výroky, aby si získal publicitu. „Lindsey Graham usilující o publicitu mylně tvrdil, že jsem řekl, že existuje morální rovnítko mezi KKK (Ku Klux Klanem), neonacisty a zastánci nadřazenosti bělochů a mezi lidmi jako slečna Heyerová. Taková zjevná lež. Prostě nemůže zapomenout na volební porážku. Občané Jižní Karolíny si to zapamatují,“ napsal Trump.

Heather Heyerová zemřela při sobotních střetech v Charlottesville. Graham, který je senátorem za Jižní Karolínu, se ucházel o prezidentský úřad, ale kampaň ukončil v prosinci 2015 a podpořil pak Jeba Bushe.

Graham na prezidentův tweet později odpověděl také na twitteru. Podle něj Trumpa za jeho slova k událostem ve Virginii oceňují „největší rasisté a nenávistí posedlé osoby a skupiny“. Senátor prezidenta vyzval, aby to napravil. „Pro dobro našeho národa a jako náš prezident to, prosím, napravte. Nás všechny sledují dějiny,“ napsal Graham.

Při dnešním tweetování Trump napadl také novináře, protože podle něj „překroutili to, co řekl o nenávisti, fanatismu a tak dále“.

Dále čtěte:

Trump svými výroky o rasistech vyvolal v Americe pozdvižení

Čtyři roky a dost? Někteří republikáni prý s Trumpem po roce 2020 už nepočítají

Zešílel Kim? Ani ne, ale přeskakuje Trumpovi

Lubomír Heger