Trump čelí ústavní žalobě. Americký Senát fakticky zahájil proces impeachmentu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump čelí ústavní žalobě. Americký Senát fakticky zahájil proces impeachmentu

, čtk,

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal dnes v Senátu amerického Kongresu proces soudní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Formálně začal proces případného sesazení Trumpa z funkce hlavy státu minulý čtvrtek přísahou senátorů, ale dnes vstupuje do „ostré“ fáze, která by měla vyvrcholit hlasováním o prezidentově osudu. Základem obvinění je údajná snaha Donalda Trumpa přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Kyjev měl dodat „špínu“ na bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.

Hned zahájení senátní procedury dnes potvrdilo hluboké politické rozdělení této kongresové komory. Jablkem sváru je požadavek demokratů povolat hned v úvodní fázi procesu svědky a vyžádat si od vlády a Bílého domu dokumenty, které údajně Trumpa usvědčují. Čtyřstránkový návrh organizační rezoluce, který vypracoval šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell, ovšem předpokládá rozhodování o případném předvolání svědků až v mnohem pozdějších fázích soudní procedury.

Projde impeachment na Donalda Trumpa Senátem?

Rozhodnutí o organizační rezoluci by mělo možná ještě dnes přinést první senátní hlasování. Demokraté se netají záměrem navrhovat organizační dodatky, které ovšem republikáni nemají v úmyslu schválit. O organizačních, ale i mnohých jiných náležitostech řízení rozhoduje prostá většina senátorů a poměr hlasů 53 ku 47 ve prospěch republikánů ukazuje, že prakticky každý opoziční návrh mohou smést se stolu. Samo konečné hlasování o tom, zda bude či nebude Trump zbaven funkce, vyžaduje souhlas dvou třetin senátorů.

Trumpovi pomáhá impeachment. Jeho štáb mobilizuje voliče, vybral rekordní částku

 Americký prezident Donald Trump

Dále čtěte:

Účet za 46 miliard dolarů. Analýza ukázala, na kolik přišla americké firmy Trumpova cla

Noční můra demokratů: Trump prohraje, ale Bílý dům neopustí

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen

Šesti z deseti Američanů se nelíbí, jak Trump vykonává úřad prezidenta