Totální odzbrojení: baskická ETA odtajnila francouzské policii úkryty zbraní - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Totální odzbrojení: baskická ETA odtajnila francouzské policii úkryty zbraní

, čtk,
Totální odzbrojení: baskická ETA odtajnila francouzské policii úkryty zbraní
Zdroj: Profimedia.cz

Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam úkrytů zbraní a výbušnin na jihozápadě Francie. ETA tak plní slib „totálního odzbrojení“ ohlášený v pátek. Španělská konzervativní vláda vzápětí prohlásila, že od skupiny, která za dobu svého boje připravila o život přes 820 lidí, požaduje omluvu a definitivní rozpuštění.

Francouzská policie podle ministra vnitra Matthiase Fekla po předání seznamu zahájila operaci s cílem přesně lokalizovat osm úkrytů zbraní. Večer francouzské úřady oznámily, že policisté našli desítky zbraní a několik set kilogramů výbušnin. Španělské úřady budou podle agentury Reuters nyní zjišťovat, zda zajištěné zbraně nebyly použity jako vražedné nástroje ve stovkách nevyřešených případů.

Za „historickou událost“, po níž bude následovat „debata mezi aktivisty o budoucnosti“ označil odevzdání zbraní bývalý politický vůdce ETA Arnaldo Otegi. Ten nyní stojí v čele nového politického křídla ETA, formace Sortu. „Tato etapa neutralizace arzenálu zbraní a výbušnin je velký krok“, dnešek je „nesporně významný den“, citovala AFP z Feklova prohlášení na půdě ministerstva. Rozhodnutí odevzdat zbraně „přijala jednostranně organizace ETA,“ zdůraznil ministr.

Francouzská policie podle něj zahájila operaci s cílem přesně lokalizovat osm úkrytů zbraní, uvedených na seznamu předaném prostředníky francouzským úřadům. Pořádkové a bezpečnostní síly budou tato místa postupně zajišťovat a zabezpečovat zbraně a výbušniny, v nich nalezené. Tyto úkryty, které představují zbytek arzenálu ETA, se nacházejí v departementech u hranic se Španělskem, upřesnila AFP.

V Bayonne na jihozápadě Francie bývalý předseda francouzské Ligy pro lidská práva Michel Tubiana, který byl jedním z prostředníků, upřesnil, že „v osmi zbrojních úkrytech ETA je uloženo 120 střelných zbraní, tři tuny výbušnin a několik tisíc kusů munice“.

ETA, která usiluje o vytvoření nezávislého Baskicka na území částí nynějšího Španělska a Francie, už před šesti lety vyhlásila trvalé a všeobecné příměří. Nejen Madrid a Paříž, ale také Evropská unie a Spojené státy ale nadále označují organizaci ETA za teroristickou. Řada členů organizace si odpykává tresty ve španělských a francouzských věznicích.

Za nezávislost Baskicka, regionu, který se rozkládá na území severního Španělska a jihozápadní Francie, bojovala ETA od roku 1968. Za dobu svého boje připravila o život přes 820 lidí.

Dále čtěte:

Další šance na mír. Kolumbijská vláda a povstalci uzavřeli novou dohodu

Separatisté „znárodnili“ ukrajinské podniky v Donbasu. Jde o uhelné doly