Toman hájí žalobu na komisi: Podání je standardní, v minulosti jich bylo sedm - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Toman hájí žalobu na komisi: Podání je standardní, v minulosti jich bylo sedm

čtk,
Toman hájí žalobu na komisi: Podání je standardní, v minulosti jich bylo sedm

Žaloba na Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli neproplácení dotací pro firmu Agrofert se bude podávat striktně na základě doporučení právníků, řekl to dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V minulosti podle něj Česká republika podala sedm takových žalob. Toman odmítl námitky opozice, že se kabinet pro žalobu rozhodl kvůli tomu, že se jedná o zájmy Agrofertu. Podle Tomana podá Česko žalobu z principu, protože nesouhlasí s postupem komise. Agrofert do února 2017 vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), pak jej vložil do svěřenských fondů.

Stát chce podat žalobu kvůli tomu, že komise zastavila platby z evropského rozvojového programu. Šlo o peníze za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu korun). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února. „Nevymyká se to vůbec jakémukoliv jinému postupu v minulosti,“ dodal ministr. Platby byly pozastaveny kvůli Babišovu možnému střetu zájmů.

Podle ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána jeho instituce nesouhlasí s tím, jak komise vykládá české právo. „Je nejlepší cestou, protože tento problém je dlouhodobý a výkladový, dostat tu věc před soud,“ řekl.Čtěte komentář: Babiš nejsilnější

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je weikert_3.png.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes uvedl, že komise byla povinna proplácení zastavit, protože porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. „Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný,“ řekl Bartoš. Toman řekl, že Bartoš by naopak měl být rád, že o rozdílu výkladu rozhodne soud.

V návrhu, který v pondělí schválili ministři, ministerstvo uvedlo, že nesouhlasí s pozastavením části průběžných plateb. „Ministerstvo navrhuje po konzultaci s vládním zmocněncem pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU podat žalobu na neplatnost prováděcího rozhodnutí komise ze dne 28. listopadu 2019, kterým došlo k pozastavení průběžných plateb spojených s Programem rozvoje venkova ČR,“ stojí v dokumentu. Jedná se o období od 16. října 2018 do konce roku a od 1. ledna do 31. března 2019.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze