Tillerson dostane 4,6 miliardy od Exxonu na ruku. Kvůli obavám ze střetu zájmů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tillerson dostane 4,6 miliardy od Exxonu na ruku. Kvůli obavám ze střetu zájmů

,
Tillerson dostane 4,6 miliardy od Exxonu na ruku. Kvůli obavám ze střetu zájmů
Zdroj: čtk

Příští americký ministr zahraničí Rex Tillerson dostane odstupné v přibližné výši 180 milionů dolarů (4,6 miliardy korun). V hotovosti mu je vyplatí dosavadní zaměstnavatel, ropná firma Exxon Mobile. Původně plánované dva miliony akcií by totiž bývalého šéfa společnosti dostaly do velkého střetu zájmů.

Tillerson, který kvůli svému příštímu angažmá odstoupil z pozice výkonného ředitele Exxon na začátku roku, měl původně dostat během příštích deseti let dva miliony akcií v celkové výši 182 milionů dolarů.

Z pozice šéfa americké diplomacie by však mohl výrazně ovlivňovat hodnotu těchto akcií, a dostat se tak do obrovského střetu zájmů. Nakonec tak dostane 179 milionů dolarů v hotovosti. Vyplacená částka bude oproti původní hodnotě o tři miliony nižší na žádost federálních úřadů pro etiku.

Zmíněná částka bude převedena na nezávislý fond, ze kterého bude Tillerson pravidelně dostávat určitou sumu. Žádné peníze však nemůže investovat zpět do Exxonu. V příštích deseti letech navíc nesmí pracovat v žádné ropné společnosti. Pokud by některé pravidlo porušil, přišel by o zbývající dostupnou částku, která by následně byla věnována charitě. Akcie v hodnotě 55 milionů, které už vlastní, se Tillerson zavázal prodat.


Přečtěte si profil „Šíleného psa“ Mattise, budoucího ministra obrany USA:

Sejměte je všechny! S Trumpovým ministrem obrany si nezahrávejte

Bývalý generál americké námořní pěchoty a nový ministr obrany administrativy Donalda Trumpa „šílený pes


Tillerson je jedním z nejkontroverznějších budoucích členů Trumpovy vlády. Kritikům se nelíbí zejména jeho vazby na Rusko. Od prezidenta Vladimira Putina dokonce dostal Řád přátelství a nesouhlasí se sankcemi, které Spojené státy uvalily na Rusko po anexi Krymu. Po jeho pohovoru v Senátu, který je naplánovaný na příští středu, se tak očekává vyrovnané hlasování.

Trump svůj výběr hájí tím, že Tillersonovy vazby na Rusko jsou spíše plusem. Nespojuje je totiž s politikou, ale výhradně s byznysem. Připomněl například dohodu Exxonu s ruskou státní ropnou společností Rosněfť o využívání velkých nalezišť v Arktidě, ke které došlo v roce 2011.

Tillerson začal pracovat v Exxonu v roce 1975, od roku 2006 pak společnost vedl, když nahradil dlouholetého šéfa Lee Raymonda. Během deseti let ji provedl finanční krizí a propadem cen ropy. Na pozici výkonného ředitele jej od nového roku nahradil Darren Woods.

O Trumpových ministrech dále čtěte:

 Donald Trump a John Kelly

Stavitel Trumpovy zdi: tvrdý generál s lidským přístupem

Trumpovým ministrem financí bude investor, který financoval Avatara

Šéfem Bílého domu bude Trumpův věrný spojenec Priebus

Trump si vybral všechny klíčové ministry. Energetiku bude řídit Rick Perry

Vláda miliardářů. Majetek Trumpových ministrů překoná HDP 100 zemí