Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Telička vypovídal před komisí: Bakalova NWR podléhala pečlivé kontrole auditorů

11. října, 13:29 - čtk
11. října, 13:29

Europoslanec Pavel Telička (dříve za ANO) po dnešním asi dvouhodinovém slyšení před sněmovní vyšetřovací komisi k těžební OKD zdůraznil, že neměl a ani nemohl mít žádnou roli při privatizaci černouhelné společnosti. Telička také krátce komentoval své působení ve správní radě firmy NWR, která OKD vlastnila. Podrobnější nebyl, protože komise jedná za zavřenými dveřmi.

Firma NWR, kterou v jednu dobu spoluvlastnil finančník Zdeněk Bakala, podléhala podle Teličky pečlivé kontrole renomovaných auditorů, kteří jsou povinni hlásit každou nesrovnalost i dozorovým a regulatorním orgánům státu, v nichž působila. „Nikdy nevzniklo ani sebemenší podezření,“ řekl Telička. Privatizaci OKD hodnotit nechtěl. Podotkl, že sice názor mít může, ale „je to celé irelevantní“.

Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) uvedl, že členové komise se Teličky ptali i na jeho působení při misi při Evropské unii, když se zjišťovalo stanovisko k privatizaci uhelných společností, aby nenastala nedovolená veřejná podpora. „Dozvěděli jsme se informace, jak probíhalo jednání o stížnosti k Evropské unii,“ uvedl Černohorský, podle kterého byly europoslancovy informace zajímavé.

Na dnešek komise pozvala čtyři svědky. Vedle Teličky jde o bývalého zaměstnance OKD a zástupce ministerstva financí a Fondu národního majetku.


Přečtěte si rozhovor s šéfem vyšetřovací komise:

Prodej OKD tlačil Urban, Sobotka mlčel, říká Černohorský


Komise se podle Černohorského nyní soustředí na privatizaci minoritního státního podílu v OKD v roce 2004 za tehdejšího ministra financí a pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Sobotka bývá v této souvislosti kritizován, komise už ho vyslechla. Komise chce podle Černohorského rekonstruovat také dobu druhé poloviny 90. let, tedy potom, co stát ztratil v těžební společnosti majoritu. Černohorský nevyloučil, že zkoumání komise by mohlo dospět i k podání trestního oznámení.

Sněmovna nedávno komisi prodloužila lhůtu pro práci o půl roku. Závěry by měla předložit plénu do 12. dubna. O prodloužení lhůty požádala komise kvůli tomu, že ještě potřebuje vyslechnout některé svědky a zpracovat část písemných materiálů. Černohorský před poslanci bez bližšího upřesnění řekl, že komise už dospěla k některým „závažným zjištěním“, které dosud nebyly známy.

Před dvěma roky skončila společnost OKD v insolvenci. Akcie nástupnické společnosti následně převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Prodej menšinového podílu státu je i předmětem soudního řízení. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud zatím nepravomocně všechny podezřelé, tedy znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku, obžaloby zprostil. Žalobce se odvolal.

OKD v letech 2003 až 2006

2006

• 27. března - Zdeněk Bakala se stává přímým vlastníkem pražské firmy Charles Capital.

• 12. listopadu - Vláda premiéra Vladimíra Špidly zahajuje exkluzivní jednání s Karbon Investem o prodeji státního podílu v OKD (45,88 procenta akcií).

• 24. listopadu - Policie obvinila vlastníky Karbon Investu Viktora Koláčka a Petra Otavu staršího v kauze zneužívání informací v obchodním styku (převody peněz z OKD do Karbon Investu).

2004

• 20. ledna - Policie obvinila Koláčka a Otavu také v kauze údajného zkreslování údajů o stavu hospodaření a majetku těžební skupiny.

• 23. března - Vláda se dohodla s Karbon Investem na kupní ceně 2,25 miliardy korun, ale prodej za tuto cenu později zablokoval ÚOHS.

• 31. května - Podle uniklých dokumentů právě k tomuto datu podepisuje Bakalova firma smlouvu o odkoupení Karbon Investu, pod který spadá OKD, za cenu 7,4 miliardy korun.

• 15. září - Vláda premiéra Stanislava Grosse schválila prodej 45,88 procenta akcií OKD Karbon Investu za 4,1 miliardy korun (367,7 koruny za akcii).

• Říjen - Vlastníkem firmy Charles Capital se stává kyperská RPG Industries, za kterou stojí Bakala, Jonathan Zimmerman a Peter Kadas.

• 1. listopadu - Dokončen převod státního podílu v OKD na společnost Karbon Invest.

• 4. listopadu - Vlastníkem Karbon Investu se stal Charles Capital ovládaný kyperskou RPG Industries; od Viktora Koláčka a Petra Otavy získal 76 procent akcií (veřejně to oznámili o pět dní později).

2005

• Leden - Skupina RPG dokoupila od Koláčka a Otavy zbývajících 24 procent Karbon Investu. OKD pod novým majitelem prudce zdražuje ceny černého uhlí.

• 12. dubna - Komise pro cenné papíry schválila Karbon Investu odkup akcií od menšinových akcionářů za cenu 925 korun; celé OKD bylo znaleckým posudkem ohodnoceno na 22,5 miliardy korun.

• 13. června - Poslední den, kdy se s akciemi OKD obchodovalo na pražské burze.

2006

• 7. února - Společnosti Charles Capital a Karbon Invest zanikají v důsledku fúze s kyperskou RPG Industries.

• 31. května - Zánik původní společnosti OKD; dochází k oddělení vedlejších aktivit (bytový fond, doprava, pozemky) do samostatných společností s jinou vlastnickou strukturou.

Čtěte také:

Pecina: Prodej OKD vypadá z nynějšího pohledu hrůzostrašně

Bakalova šachta ožívá. Polský důl Dębieńsko restartují Australané

Vyšší, než se čekalo. Náklady na útlum dolů OKD se odhadují na 6,6 miliardy

Bakalův švindl aneb Staré pověsti privatizační


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Technologie
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Hry pro příležitostné hráče