Tajným službám nevěří. Trump se odvolává na Assange - Euro.cz

Přihlášení

Tajným službám nevěří. Trump se odvolává na Assange

,
Tajným službám nevěří. Trump se odvolává na Assange
Zdroj: Profimedia.cz

Donald Trump na svém twitterovém účtu opětovně zpochybnil nařčení amerických tajných služeb, že by za předvolebními hackerskými útoky na e-mailové schránky demokratů měla stát ruská vláda. Citoval přitom šéfa Wikileaks Juliana Assange, na jehož serverech se uniklé e-maily v hrubé formě objevily nejdříve. Assange zapojení Rusů do Wikileaks opakovaně odmítá.

„Naším zdrojem rozhodně není ruská vláda,“ uvedl zakladatel a šéf Wikileaks Julian Assange v rozhovoru s Fox News k nařčení amerických tajných služeb, že by za předvolebním únikem informací z centrály demokratů mohl být Kreml.

Podle Assange, který se od roku 2012 skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, je současná hysterie okolo údajně ruských hackerských útoků pouze snahou „Trumpa delegitimizovat“. „Můžeme jen zopakovat to, co soustavně tvrdíme celé dva měsíce. Naším zdrojem není ruská vláda ani žádná další součást státního establishmentu,“ sdělil Assange novinářům.

A slova šéfa Wikileaks se stala vydatnou potravou pro twitterový účet Donalda Trumpa, který nařčení ruských tajných služeb opakovaně zpochybňuje. „Julian Assange řekl, že by Podestu hacklo i 14leté dítě,“ zažertoval si Trump na úkor bývalého šéfa kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty. „Proč byl tak neopatrný?,“ klade si následně vítěz amerických prezidentských voleb řečnickou otázku.

Podestu by hackl i puberťák, glosoval Trump na Twitteru:

Trumpův komentář na Twitteru přistál jen několik hodin poté, co na sociální síti sepsul americké tajné služby za to, že odložily soukromý bezpečnostní brífink, na kterém měly již tento pátek předložit důkazy o ruském hackerském zásahu do amerických voleb. „Velmi zvláštní,“ komentoval Trump nečekané odročení.

O aféře kolem údajných ruských hackerských útoků si přečtěte více:

Odplata za hackery: USA hromadně vypovídají ruské diplomaty

Američtí senátoři žádají kvůli hackerským útokům komisi

Obama: Rusové jsou odpovědní za předvolební hackerské útoky v USA

 Bílý dům