Dolary vedou a smlouvy neplatí. Světový trh s rouškami se změnil v Divoký západ - Euro.cz

Přihlášení

Dolary vedou a smlouvy neplatí. Světový trh s rouškami se změnil v Divoký západ

čtk,
Dolary vedou a smlouvy neplatí. Světový trh s rouškami se změnil v Divoký západ
Zdroj: Profimedia

Celosvětová snaha sehnat obličejové roušky a respirátory, které ochrání všechny, kdo stojí v první linii boje proti koronaviru, změnila trh na „Divoký západ“, kde jsou Spojené státy často ochotné přeplatit kupce, kteří už měli uzavřenou smlouvu na dané zboží. Uvádějí to představitelé zemí od Evropy po americký kontinent.

Ve Francii a Německu uvedli oficiální činitelé, že Spojené státy platí největšímu dodavateli na světě – Číně – za masky mnohem víc, než je tržní cena. Příležitostně pak díky vyšší nabídce získají dodávku zboží, o kterém byli evropští kupci přesvědčeni, že už měli dohodu na jeho dodání potvrzenou. Podobný incident ohlásil i brazilský ministr zdravotnictví. „Na penězích jim nezáleží. Zaplatí jakoukoli cenu, protože jsou zoufalí,“ řekl vysoce postavený činitel z německé vládní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. A německý vládní zdroj dodal: „Američané začali jednat – a vzali si na to spoustu peněz.“

Od konce loňského roku, kdy byl koronavirus v Číně poprvé zaznamenán, se pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje, rozšířila do celého světa. Vlády v Evropě, na americkém kontinentu i v jiných koutech světa se zoufale snaží získat zásoby pro lékaře, zaměstnance domovů důchodců i pro veřejnost. Nyní, kdy počet celosvětových případů překročil milion a nákaza se rychle šíří ve Spojených státech, se soupeření o drahocenné ochranné prostředky ještě vyhrotilo.


Komentář: Otevřená stavidla aneb deficitní Babiš

Jiří Zatloukal
Jiří Zatloukal

V jednom případě byla objednávka 200 tisíc respirátorů pro Německo putující z Číny od americké nadnárodní společnosti 3M „zkonfiskována“ v thajském Bangkoku. Berlínský radní pro oblast vnitra Andreas Geisel to v prohlášení označil za „moderní pirátství“.

„Ani v dobách globální krize by nikdo neměl používat metody jako na Divokém západě,“ dodal s tím, že byla dodávka pravděpodobně zastavena v souvislosti se zákazem vývozu vyhlášeným americkou vládou.

Americké ministerstvo zahraničí a odbory ministerstva vnitra koordinující americké snahy najít a zajistit ochranné vybavení zatím nereagovaly na žádost o komentář. Nejmenovaný činitel amerického ministerstva vnitra nicméně agentuře Reuters tento týden řekl, že americké společnosti a vláda platily a platí vyšší než tržní cenu za většinu vybavení zakoupeného v zámoří. Podle jeho slov USA nepřestanou nakupovat, „dokud nebudou mít více než dostatek“, a mohou shánět ochranné pomůcky až do letošního srpna.

V pátek oznámila společnost 3M, že jí Bílý dům nařídil zastavit všechny dodávky respirátorů, které vyrábí v USA, do Kanady a Latinské Ameriky, přestože to může mít „značné humanitární následky“.

V Brazílii tento týden uvedl ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta, že Čína zrušila část brazilských objednávek na vybavení poté, co americká vláda do této země poslala více než 20 nákladních letounů, aby nakoupila stejné produkty. „Mnoho z našich nákupů, o kterých jsme předpokládali, že byly uzavřené a budou dodány, zrušili,“ dodal ministr.

Jiný německý zdroj ze společnosti, která pomáhá vládě zajistit objednávky ochranných masek, uvedl, že bodem zlomu byl poslední březnový týden, což spojuje se zvýšenou přítomností USA na trhu. Uzavřené kontrakty už nejsou zárukou dodání, řekl tento zdroj a dodal: „Poptávka je mnohem, mnohem vyšší než nabídka.“

Chovají se Spojené státy na trhu s respirátory a rouškami jako pistolník na Divokém západě?

A nejspíš ještě více stoupne. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, jež dlouhou dobu odmítala přínos nošení roušek pro osoby, které nemají žádné symptomy nákazy, nakonec doporučila všem Američanům, aby nosili roušky, když vycházejí ven.

Stejné příběhy o přeplacených dodávkách mezitím přicházejí z Francie. Jean Rottner, starosta Mylhúz, který se od začátku propuknutí epidemie snaží zajistit dostatek ochranných prostředků, říká, že dodávky mění majitele v poslední minutě. „Na letištní ploše Američané vytáhnou peníze a zaplatí třikrát nebo čtyřikrát víc, než co jsme nabídli my,“ řekl Rottner ve středu rozhlasové stanici RTL France.

Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tyto zprávy ověřuje. Ale jeden z činitelů, který si nepřál být jmenován, vyjádřil pochyby, že podnikne nějaké kroky. „Všechno stojí a padá se silami trhu,“ řekl. „Ten, kdo zaplatí nejvíc, to dostane.“