Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Svéráz polské národní statistiky

David Tramba 10. září 2017, 16:00  -  David Tramba
10. září 2017, 16:00

Náš severní soused se chlubí svižným tempem ekonomického růstu. Přesto Poláci nijak zvlášť nebohatnou.

Naše ekonomika nepřetržitě roste již čtvrt století a je tak silná, že bez potíží zvládla i ekonomickou krizi let 2008 a 2009. To je tvrzení, kterým se Poláci rádi chlubí. S nadsázkou lze říci, že se podobně jako vítězství nad Rudou armádou v roce 1920 pomalu stává součástí národní mytologie.

Když se na polské statistiky podíváme kritickým okem, je zřejmé, že tu něco nesedí. Vysoký růst ekonomiky v domácí měně se jaksi nepromítá do mezinárodních statistik vedených v eurech či dolarech. O dohánění životní úrovně na západě Evropy mohou hovořit snad jen ti největší optimisté. Realita je taková, že Polsko zůstává nejchudší zemí visegrádské čtyřky. Naopak ho už předběhly tři pobaltské republiky.

Z našeho pohledu je zajímavé hlavně srovnání s Českem. Pokud použijeme čísla Eurostatu, tak na prahu krize v roce 2008 bylo Polsko na 62 procentech české úrovně HDP na obyvatele. V roce 2014 to dotáhlo na téměř 72 procent, ale pak se „něco“ zlomilo. Loni již Polsko spadlo na necelých 66 procent a letos to s ohledem na svižný růst u nás a posílení koruny bude ještě méně.

Odrazení investoři

Zkusme tedy zapátrat, kde přísloveční „soudruzi z Polské lidové republiky“ udělali chybu. Mírné oslabení kurzu zlotého vysvětluje jen malou část problému. Současná akcelerace růstu v Česku a na Slovensku je tažena hlavně přílivem zahraničního kapitálu. Ten se však v posledních letech Polsku spíše vyhýbá, protože investoři získávají (oprávněný) pocit, že nejsou v této zemi vítáni.

Národně konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost zahraniční investory vytěsňuje pod tlakem, jak je patrné například z procesu „polonizace energetiky“, případně je dusí dodatečnými daněmi. Extrémním případem je loňské zavedení speciální daně pro banky a supermarkety. Jistě nebude náhoda, že právě v těchto dvou sektorech má vysoké zastoupení zahraniční kapitál.


Polsko: vláda vztyčeného prostředníku


Zadruhé tu máme politickou nestabilitu, která podnikání obecně nesvědčí. Čistky v soudnictví, omezování svobody médií a rostoucí napětí mezi Bruselem a Varšavou, to je už moc i pro otrlé byznysmeny. Ve srovnání s tím je Česko (navzdory osobě pravděpodobného vítěze příštích voleb a někdy až drsným metodám výběru daní) i Slovensko vedené levicovým populistou Robertem Ficem takřka rájem pro podnikání.

Politické krize odrazují nejen zahraniční investory, ale i ty domácí. Ekonom spolupracující s firmou PwC Witold Orlowski v únoru zmínil, že v polských podnikatelských kruzích panuje skleslá nálada, projevující se malou ochotou k investování do rozvoje firem. Opět nacházíme rozdíl oproti růstově naladěnému prostředí v Česku a na Slovensku.

Poláci v cizině

Varující je také nárůst státního či veřejného zadlužení. Zatímco většina nových členských zemí Evropské unie zvládá v posledních třech letech snižovat poměr dluhu k hrubému domácímu produktu, Polsko se vydalo opačným směrem. Výše dluhu vzrostla z 50 procent v roce 2014 na loňských 54 procent. Zadlužení mohlo být ještě vyšší, pokud by si vláda ve Varšavě nevypomohla v roce 2013 znárodněním úspor Poláků v penzijních fondech.

S jistou rezervou je zapotřebí brát i statistická čísla z jiné než ekonomické sféry. Polský statistický úřad tvrdí, že země má 38 milionů 433 tisíc obyvatel a tento počet je prý od roku 1993 víceméně stabilní. Pokud si čtenář dá tu práci a prostuduje demografickou publikaci tohoto úřadu, nalezne na straně 43 decentní zmínku, že 2,4 milionu Poláků odešlo za prací do zahraničí. Reálný počet obyvatel se tedy nachází někde okolo 36 milionů.

Pamětníci si možná vzpomenou na éru RVHP, kdy si statistici i šéfové firem vypomáhali takzvanou bulharskou konstantou. Pokud reálný výsledek nestál za mnoho, stačilo jej vynásobit vhodně zvolenou konstantou a byla z toho požadovaná hodnota. Polské statistiky začínají těmito praktikami z dob socialismu lehce zavánět.

Čtěte také:

Polsko snižuje závislost na Rusku. Dovezlo první ropu z Kanady

Ježíš je v Polsku králem. Státní firmy se obrací k Panně Marii

Polská policie prý špehuje demonstranty a opoziciSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Hry pro příležitostné hráče