Superguru ajznboňákem. Bárta čelí obžalobě a snaží se vydělávat na opravách železničních vagónů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Superguru ajznboňákem. Bárta čelí obžalobě a snaží se vydělávat na opravách železničních vagónů

,

Byl to jako letmý závan nedávné minulosti, když Městské státní zastupitelství v Praze oznámilo, že podalo obžalobu v případu vynesení odposlechů pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Dnes již legendární telefonické hovory, v nichž se oba tehdejší vládci Prahy oslovují jako „mazánek“ a „kolibřík“, měli podle žalobců zveřejnit někdejší superguru Věcí veřejných exministr dopravy Vít Bárta a bývalý agent BIS Jan Petržílek. Oba čelí trestnímu stíhání už od roku 2013.

Bárta byl obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Bárta se k obžalobě nechce vyjadřovat. Týdeník Euro se s ním pokoušel v této věci několikrát spojit, ale prosbu o rozhovor odmítl.

Bývalý šéf Věcí veřejných má teď kromě soudu, který ho kvůli údajnému vynášení informací nemine, starosti hlavně se svým novým byznysem. Bárta je polovičním spolumajitelem společnosti Rail Clinic, která o sobě na svých vlastních stránkách tvrdí, že je největším mobilním opravářem železničních vagonů ve střední a východní Evropě. To je však mírně řečeno sebevědomé tvrzení. Rail Clinic totiž vznikla teprve v roce 2016 a za rok 2017, z něhož pochází poslední veřejně dostupná účetní závěrka, utržil Rail Clinic pouhých deset milionů korun. Druhou polovinu společnosti podle obchodního rejstříku vlastní sedmadvacetiletá absolventka politologie Alice Randáková, která má trvalé bydliště na stejné adrese jako Vít Bárta, tedy na pražském Klárově. Tam sídlí i samotná společnost Rail Clinic. S Randákovou se Bárta podle informací týdeníku Euro seznámil v Plzni ještě jako se studentkou v době, kdy zde plánoval svou regionální politickou kariéru. Randáková mu pomáhala psát články proti „místním kmotrům“ a asistovala mu i při provozu jeho plzeňské politické kavárny Partie. Randáková si nejprve vyžádala dotazy od týdeníku Euro ke svému angažmá ve společnosti Rail Clinic a svému vztahu k Bártovi písemně s tím, že na ně v termínu odpoví, ale následně odpovědět odmítla.

Stopy k financiérovi Věcí veřejných

Bárta sice oficiálně opravárenskou společnost Rail Clinic spoluvlastní až od loňského listopadu, ale s největší pravděpodobností je s ní spojen už od jejího založení v říjnu 2016. Prvním jednatelem Rail Clinic byl totiž právník Aleš Frank, který v minulosti pracoval jako koncipient u advokáta Daniela Musila, největšího sponzora Věcí veřejných. Poté získal v Rail Clinic podíl Sonny Sonnberger, bývalý člen představenstva ČD Cargo, kam nastoupil v době, kdy ministerstvo dopravy řídil tehdejší člen Věcí veřejných Pavel Dobeš. Společnost navíc v Bártově bydlišti sídlila už jednou, a to během roku 2017.

 Alice Randáková

Alice Randáková

Mezi zákazníky Rail Clinic patří mimo jiné státní nákladní přepravce ČD Cargo či společnost Duslo, slovenská chemická firma z holdingu Agrofert ze sveřenského fondu premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Vít Bárta se historicky prosadil především v bezpečnostním byznysu. Ovládal známou bezpečnostní agenturu ABL, která proslula zejména svými zakázkami na ostrahu obchodních center. Nástupnické společnosti ABL, která se dnes jmenuje M2C, se v současnosti také daří. Před rokem například uspěla v tendru na ostrahu jaderných elektráren polostátního energetického gigantu ČEZ. V příštích pěti letech jí ČEZ vyplatí přes miliardu korun. Vít Bárta však již oficiálně podíl v M2C nemá. Vlastníkem společnosti je Bártův bratr Matěj a jeho manželka Stanislava. Nicméně podle informací týdeníku Euro z Bártova okolí se někdejší vládce Věcí veřejných do řízení M2C aktivně zapojuje.

Inspirace pro Babiše

V politice se Vít Bárta momentálně neangažuje. Byl to přitom právě on, kdo podle informací týdeníku Euro snad nejvíce inspiroval Andreje Babiše ke vstupu do politiky. Když Babiš v roce 2011 začal uvažovat o vzniku nového „hnutí občanů“, uběhl zhruba rok od obrovského úspěchu Věcí veřejných, které ve volbách v květnu 2010 získaly téměř 11 procent hlasů. Babiš se tehdy svěřil svým spolupracovníkům, že právě příběh Věcí veřejných a jednoduchost, s jakou později přiznaný podnikatelský projekt pronikl do Poslanecké sněmovny, ho přesvědčil o tom, že uspět v české politice není nijak těžké. Stačí peníze a několik populárních tváří. U Víta Bárty to byl například Radek John, u Babiše zase Martin Komárek či Martin Stropnický. Koneckonců řada asistentů poslanců Věcí veřejných i někteří lidé z kanceláře této politické strany později přešli právě k Babišovi a dalším politikům hnutí ANO, kteří využili jejich politického know-how.

Obžaloba v kauze vynášení odposlechů BIS není první Bártovou aférou, při níž se může objevit u soudu. Už v roce 2012 byl u Obvodního soudu pro Prahu 5 odsouzen za podplácení k trestu odnětí svobody na 18 měsíců, který mu byl podmíněně odložen na 30 měsíců. Bárta se tehdy na místě odvolal. Městský soud v Praze jako soud odvolací v listopadu 2012 původní rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání obvodnímu soudu, který v lednu 2013 Bártu na základě závazného právního názoru odvolacího soudu obžaloby zprostil. Ještě před rozhodnutím odvolacího soudu do věci zasáhl Nejvyšší soud, který část jednání obžalovaného Bárty, uskutečněného na zasedání poslaneckého klubu VV, posoudil jako kryté poslaneckou imunitou, a tudíž v tomto rozsahu ho vyjmul z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.


Život po životě: co dnes dělá Bohuslav Sobotka?

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš


Po odchodu Věcí veřejných z vysoké politiky se ale Vít Bárta přímo angažoval v jiné parlamentní straně. Pomáhal Tomiu Okamurovi s Úsvitem přímé demokracie, který zabodoval v předčasných volbách na podzim 2013, když získal skoro sedm procent hlasů. Někteří členové Věcí veřejných pak za Úsvit dokonce kandidovali. Poté se Bárta snažil na politické scéně prorazit ještě s jakýmsi „pohrobkem“ Úsvitu – Blokem proti islámu, jehož tváří byl především entomolog Martin Konvička. Ani tento politický projekt se ale nakonec nevydařil.

V politice už se neangažuje ani Bártova žena Kateřina Klasnová, někdejší místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Loni v komunálních volbách se jí nepodařilo dostat do zastupitelstva Prahy 1 a stala se pouze první náhradnicí za hnutí Zelená pro jedničku. Zůstává tedy předsedkyní spolku Pro Jedničku, „neziskového svazku občanů, které spojuje zájem na rozvoji občanského soužití v Praze 1“. Pravděpodobně nejznámější tvář Věcí veřejných, bývalý investigativní novinář a spisovatel Radek John, už před lety opustil pozici šéfredaktora Security magazínu, média blízkého Vítu Bártovi. Ve funkci ho nahradil bratr Bártovy manželky Filip Klasna. „Od té doby žiju v zahradě rajských potěšení a už nechci s ničím mít nic společného,“ řekl týdeníku Euro Radek John.

Dále čtěte:

Volební průzkum: ANO si drží podporu třetiny voličů, levicové strany mírně posílily

Klaus mladší se stal předsedou Trikolóry. Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl v projevu

E-shop Trikolóry provozuje poradce přes GDPR. Podle Klause „parazit“

Zemanovci se přestěhovali. Teď sídlí u obchodníka s Hitlerovými hrníčky

Trikolóra ulovila další známé jméno. V Praze jí pomáhá antropolog Budil

Ohodnoťte tento článek
Diskuze