Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Sto dní peněžního chaosu: Indii se konečně ulevuje

Pavel Michl 16. února 2017, 12:47  -  Pavel Michl
16. února 2017, 12:47

Přesně sto dní dnes uplynulo ode dne, na který Indové jen tak nezapomenou. Tamní vláda nečekaně rozhodla o zrušení dvou nejvyšších bankovek. Premiér Nárendra Módí, jenž rozhodnutí obhajoval bojem s korupcí a daňovými úniky, si byl dobře vědom, že se objeví potíže. A měl pravdu.

Rozhodnutí vyvolalo chaos a rozsáhlé protesty opozice. Lidé, kteří měli neplatné bankovky, si je mohli uložit na bankovních účtech do konce loňského roku. Ovšem každý, kdo přinesl velkou sumu peněz, se ocitl v hledáčku daňových úřadů. Na mnoha místech vypukl zmatek, když se miliony lidí snažily staré bankovky vyměnit. Ve frontách před bankami se často odehrávaly hádky a rvačky a na zajištění pořádku se podíleli i příslušníci polovojenských jednotek.

Více než tři měsíce od demonetizace hlásí indické ministerstvo financí úlevu. Nedostatek peněz v bankomatech je prý zažehnán a navýšen byl i limit pro výběr peněz. Zrušen má být úplně v polovině března.

Zrušené bankovky představovaly podle CNN asi 86 procent veškeré hotovosti v zemi. Pro lepší představu, je to zhruba jako kdyby Česká národní banka odvolala v podstatě všechny bankovky kromě stokorun. V celkové hodnotě pak Indie zrušila bankovky za neuvěřitelných více než pět bilionů korun, což je asi desetinásobek hodnoty českých bankovek v oběhu. Indie je navíc na platbách v hotovosti podstatně závislejší.

Indická demonetizace v číslech
8. listopadu rozhodla náhle Indie o zrušení dvou bankovek s nejvyšší nominální hodnotou
500 a 1000 rupií přestaly platit, v přepočtu se jedná asi o 180 a 360 korun
500 a 2000 rupií centrální banka natiskla nové bankovky, tentokrát až v hodnotě 720 korun
80 až 90 procent je podíl transakcí, které se v Indii odehrávají v hotovosti
20 procent HDP se odhaduje objem stínové ekonomiky

Indickou ekonomiku dlouhodobě poškozuje kultura takzvaných černých peněz, kdy podnikatelé používají hotovost, aby se vyhnuli placení daní. Sám Nárendra Módí zvítězil v roce 2014 ve volbách se sliby, že bude bojovat proti korupci a daňovým únikům. A v listopadu ujišťoval, že krátkodobé problémy, které zrušení bankovek vyvolá, vynahradí pozdější přínosy - méně korupce a daňových úniků, urychlení digitalizace ekonomiky a v důsledku toho lepší výkon ekonomiky a výběr daní.

Vláda doufá, že demonetizace přinese zpět do ekonomiky miliardy ukrytých peněz. Řada ekonomů však vidí v Módího plánu několik „much“. Jednak jde o to, že špinavé peníze nejsou jen ve formě hotovosti, ale spíše ve zlatě nebo na zahraničních účtech. Pak je tu také skutečnost, že lidé si tyhle peníze mohou vyměnit za nové a uniknout pozornosti daňových úřadů.

Bývalý hlavní ekonom Světové banky Kaushik Bas varoval, že „mnohem větší než přínosy bude celková škoda pro indickou ekonomiku“. Sama vláda přiznala, že krátkodobě došlo ke ztrátě pracovních míst a poklesu HDP. Zda dlouhodobé přínosy slibované vládou převáží, se teprve ukáže.


Nejbohatší Indové? Rodina se spíše stala pračkou na peníze


Indická opozice tvrdí, že proces rušení bankovek byl nezvládnutý a uvrhl zemi do chaosu. Nové bankovky, které byly natištěny k nahrazení těch zrušených, mají menší velikost. Přes 200 tisíc bankomatů po celé Indii tomu muselo být uzpůsobeno. Demonetizace se mnoha Indům nelíbila a Módí si proti sobě poštval i dosud nakloněné skupiny, třeba drobné podnikatele. V zemi lze však nalézt i mnoho lidí, kteří zrušení peněz podporovalo a podporuje.

Módí ve své politice ustupovat nehodlá. Ačkoli má mandát až do roku 2019, již letos mu voliči mohou dát najevo svůj názor ve volbách v jednotlivých indických státech. A demonetizace je v nich velkým tématem. Aktuálně se už volí v klíčovém a nejlidnatějším státě Uttarpradéš (výsledky však budou až v březnu), kde by neúspěch Módího podle politologů znamenal velkou porážku, uvádí britská BBC.

Král demonetizace
Některým Indům zrušení bankovek nahrálo do karet. Třeba byznysmen Vijay Shekhar Sharma si určitě stěžovat nemůže. Jeho společnost Paytm zprostředkovává platby přes aplikaci online (investovala do ní třeba i čínská Alibaba) a počet uživatelů téhle aplikace za tři měsíce po „listopadové revoluci“ vzrostl ze 125 na 185 milionů. Deník Washington Post ho kvůli tomu nazval „králem demonetizace“.

Sharma nechal po demonetizaci dát do novin reklamu, ve které pogratuloval premiérovi Módímu k „nejodvážnějšímu finančnímu kroku v historii nezávislé Indie“. Poštval tím však proti sobě opoziční politiky, kteří začali mluvit o jeho napojení na Módího.

Čtěte dále:

Chaos s penězi ve Venezuele končí. Nové bankovky jsou v oběhu

Nejbohatší Ind spustil bezplatný internet za 20 miliard dolarů

Bohaté Indy okouzlil „Uber v oblacích“. Za let v luxusu dají i 7,5 milionuSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Kdy budou Velikonoce?
Auta
VW T2 sestavený ze 400 000 kostek LEGO
Jak využít staré baterie z elektromobilů? Nissan je instaloval do nafukovacího stanu
Test BMW M2 Competition: Vážně už BMW není jako dřív?
Největší nesmysl od ABT? Úpravce vylepšil aerodynamiku a podvozek dodávky s výkonem 111 koní
Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně sovětských kosmonautů
Technologie
Soutěžte s Kaspersky Lab a vyhrajte spolehlivý antivir pro svůj počítač nebo mobil
Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé
Kvíz: Rozumíte řeči teenagerů na internetu?
Soyo má H310C desku, která podporuje CPU od Skylake až po Coffee Lake Refresh. S DDR3
Soumrak kvalitního videa? Samsung končí s Blu-ray přehrávači
Hry pro příležitostné hráče