Stav nouze. Ministerstvu obrany chybí klíčoví úředníci - Euro.cz

Přihlášení

Stav nouze. Ministerstvu obrany chybí klíčoví úředníci

,
Stav nouze. Ministerstvu obrany chybí klíčoví úředníci
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo obrany má potíž. Neví, kým zalepit klíčové posty.

„Žádnou chybu jsem neudělal. Dodržel jsem zákon v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany. To nebylo schůdné.“ Tuto rozlučku pronesl Filip Říha, bývalý náměstek pro vyzbrojování, už 12. února.

Od té doby, tedy už přes půl roku, resort stále nenašel jeho plnohodnotného nástupce. Veškeré vyzbrojování a akvizice v celkové hodnotě převyšující 70 miliard korun vede „pouze“ ministrem pověřený náměstek Libor Koudelka. A nejde o žádný nový fenomén, sám Říha takto loni fungoval sedm měsíců, než prošel a zvítězil v tendru.

To není zdaleka jediné dlouho neřešené „okénko“. Přestože zákon o státní službě dává jasná pravidla, jak vybírat a jmenovat náměstky, resortní sekce obranné politiky a strategie je bez plnohodnotného náměstka přes rok. Tenkrát její tehdejší šéf Jakub Landovský odešel jako velvyslanec do bruselského ústředí NATO.

Před několika týdny si pak ministr Lubomír Metnar naběhl sám. Překvapivým a podivně načasovaným jmenováním dlouholetého resortního úředníka a svého poradce Vladimíra Müllera do funkce politického náměstka ještě víc zdůraznil, jak nepřehledná a nesystémová je personální politika ministerstva obrany.

Ještě jeden rok

S obsazováním klíčových postů měl potíže i bývalý ministr Martin Stropnický, avšak až s příchodem Metnara se proměnily v takřka průběžnou nemoc resortu. Ta nejviditelněji - a pro ministra velmi bolestivě - vyhřezla před loňským adventem. Tehdy resort připravil změnu, jíž měl padnout za oběť i známý historik Eduard Stehlík, šéf odboru pro válečné veterány. Rozhodnutí vzbudilo velký ohlas, Metnarovi vyčinil i jeho nadřízený…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?