Státní dluh by měl být udržitelný a bezpečný, říká šéf slovenské Národní rozpočtové rady - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Státní dluh by měl být udržitelný a bezpečný, říká šéf slovenské Národní rozpočtové rady

,
Státní dluh by měl být udržitelný a bezpečný, říká šéf slovenské Národní rozpočtové rady
Zdroj: Archiv

Po pandemii se zadlužení většiny evropských států rapidně zvýšilo a jednotlivé státy najednou nevidí problém v deficitech rozpočtu kolem deseti procent HDP ani ve vysokém dluhu v poměru k velikosti ekonomiky. Dosluhující předseda národní rozpočtové rady Slovenska Ivan Šramko nad tím kroutí hlavou. „Já jsem vždy byl nastavený tak, že se každý stát má pořád snažit, aby se dostal na úroveň udržitelného a bezpečného dluhu,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro. „A najednou nás ekonomičtí lídři začínají přesvědčovat, že dluh může být klidně vyšší,“ dodává bankéř, který v letech 2005 až 2010 vedl slovenskou centrální banku.

V současnosti jste členem správní revizní komise při Evropské centrální bance, která přezkoumává rozhodnutí týkající se dohledu. Jak banky v Evropě postihla pandemie koronaviru?

K naší komisi se odvolávají banky, které nesouhlasí s rozhodnutím Evropské centrální banky. A zatím jsme neřešili problém, který by vyplynul přímo z pandemie. Nicméně podle „měkčího“ scénáře ECB propadne v Evropské unii hrubý domácí produkt o osm procent, podle „tvrdšího“ scénáře pak o 12 procent. K tomu spočítali, jaký bude dopad na agregovaný kapitál bank.

V základním scénáři poklesne ze zhruba 14,5 na 12,5 procenta, což by ještě nemělo mít dopad na základní funkci bank, tedy půjčování peněz. V krizovém scénáři by pokles kapitálu byl mnohem větší, o pět až šest procentních bodů. Banky by už nesplňovaly minimální požadavky na kapitál a dostávaly by se do problémů. Musely by navyšovat kapitál, nebo by jim musel pomoct stát.

Přežije eurozóna pandemii?

Myslím, že ECB dělá svou politiku dobře. Slabá…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?