Státe, starej se. Vláda nabízí hlavně chaos a alibismus - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Státe, starej se. Vláda nabízí hlavně chaos a alibismus

,
Státe, starej se. Vláda nabízí hlavně chaos a alibismus
Zdroj: čtk

Koronakrize, která zasáhla prakticky celý svět, je největší zatěžkávací zkouškou moderních aparátů státu, kterou svět za poslední desetiletí zažil. Česká státní síť v této zátěži bohužel moc neobstála: protichůdná rozhodnutí, nefunkční přenos nařízení, jedna část aparátu neví, co dělá druhá. Zmatky a alibismus při obstarávání ochranných prostředků a testů, zamlčování skutečného stavu věcí.

Vláda předvedla neschopnost využít a organizovat občanskou a firemní aktivitu, která nabízí státu pomoc při výrobě roušek a respirátorů. Chvílemi to vypadalo, že kromě nasazení a ochoty lidí nefunguje nic. Ne, stát se ještě nehroutí, dal se časem dohromady, v koronavirové krizi ale zůstal dlouho nahý.

A přece se znovu a znovu obracíme ke státu a chceme jeho pomoc. Chceme, aby nám stát zachránil život a nepustil nemoc do našich domovů, ale děláme si nárok i na to, aby se postaral o ty, kteří kvůli viru museli zavřít, kteří nemohou chodit do práce, kteří doma hlídají děti, protože ty nesmějí do školy. Je to zvláštní paradox: vidíme, jak se státní aparáty zadrhávají a pod náporem krize cukají, jak ideově i manažersky neschopné jsou některé vlády, přesto se k nim obracíme coby k místu záchrany.

Ve státu vidíme něco jako centrální banku společnosti, která podobně jako ta emisní, cedulová teď vykupuje všechna rizika a pomůže nám bez velkých obětí a ztrát přežít. A dokonce, a to je asi největší paradox, jsme ochotni se kvůli této státní záchraně omezit v osobních právech. Nechat se sledovat, prověřovat, kontrolovat, uzavírat – jen když se o nás stát…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?