Starostové amerických měst chtějí prosadit univerzální příjem. Podpořil je Dorsey a Musk - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Starostové amerických měst chtějí prosadit univerzální příjem. Podpořil je Dorsey a Musk

,
Starostové amerických měst chtějí prosadit univerzální příjem. Podpořil je Dorsey a Musk
Zdroj: CC0 via Pixabay

Univerzální, garantovaný nebo nepodmíněný příjem je v poslední době časté téma ekonomických úvah o vývoji světa v budoucnosti, zatím však moc pilotních programů spuštěno nebylo. Jednou z výjimek bylo americké město Stockton. Během června se přidalo dalších 14 měst plánující zavést zkušební programy, které budou vypovídat o důsledcích garantovaného příjmu určitým nízkopříjmových skupin obyvatelstva.

Michael Tubbs je teprve 29letý starosta kalifornského města Stockton, díky jehož iniciativě město od února 2019 podporuje 125 obyvatel města částkou 500 dolarů měsíčně. Tubbs a jeho kolegové věří, že garantovaný příjem je v dnešní době nutností, která povede ke smazání nerovností a zajištěný finanční stability i chudým obyvatelům Spojených států. Cílem také bylo rozbit pochybnosti o tom, že v případě garantování určité částky si lidé nebudou peněz vážit, ale budou je utrácet za drogy, gambling či jiné závislosti.

Kvůli stále probíhající koronavirové pandemii se téma univerzálního příjmu opět oživilo, a to hlavně díky způsobům, jakými jednotlivé vlády přistoupily k řešení masivního výpadku příjmů svých obyvatel. Státníci, poučeni předešlou ekonomickou krizí z roku 2008, místo masivních škrtů přistoupili k opaku: pumpování peněz do národních ekonomik. Právě ve Spojených státech se administrativa prezidenta Donalda Trumpa rozhodla pro štědré dávky americkým občanům, které mnohdy převyšovaly původní příjmy beneficientů.

Tento krok americké vlády starostu Stoctonu motivoval k tomu, aby vytvořil organizaci nazvanou „Starostové pro garantovaný příjem“, která má za úkol obhajovat zavedení garantovaného příjmu na federální úrovni, sdílení zkušeností jednotlivých městských správ a vzájemnou podporu. Do platformy se zapojili starostové celkově 15 měst, jejichž počet obyvatel je dohromady kolem sedmi milionů lidí.

Je nepodmíněný příjem správným krokem?

„Bohatství a příjmová nerovnost, která po dlouhou dobu promořuje naši zem, pokračuje ve svém růstu,“ uvedli ke spuštění iniciativy na svých stránkách starostové. Společně zdůrazňují, že existují i lidé, kteří ani při práci ve dvou až třech zaměstnáních nemají dostatek peněz na základní nezbytnosti.

Podle nich krize způsobená koronavirem tyto podmínky pro nízkopříjmovou část společnosti ještě zhorší, proto podporují nekonvenční způsob obnovy. „Toto je nás New Deal (ekonomický plán prezidenta Roosevelta na ekonomickou obnovu po krizi ve 30. letech minulého století, pozn. red.) okamžik: každý si zaslouží peníze prostřednictvím garantovaného příjmu.“

Samotná města své projekty nekopírují, ale snaží se vytvářet své vlastní pilotní programy, které jsou financovány z různých zdrojů, jak ze soukromých, tak také ušetřením zbytečných výdajů z městského rozpočtu. Například město Stockton nevyužilo peněz daňových poplatníků, ale podpory organizace Ekonomický bezpečnostní projekt. Ani cílení na skupiny obyvatel není u všech měst stejné, město Jackson se například zaměřilo na nízkopříjmové afroamerické matky.

V poslední době iniciativu slovy podpořil například technologický miliardář Elon Musk, který o garantovaném příjmu hovoří hlavně v souvislosti s automatizací, nebo šéf Twitteru Jack Dorsey – ten poslal starostovské platformě tři miliony dolarů. „Základní univerzální příjem je skvělá myšlenka, která potřebuje prozkoumat. Proč teď? Nouze urgentně stoupá a já chci během mého života vidět dopad. Doufám, že tímto inspiruji ostatní k něčemu podobného,“ vyjádřil s k iniciativě Dorsey.

Původní projekt ve Stoctonu měl původně skončit v srpnu letošního roku, starosta Tubbs ho však prodloužil až do ledna 2021, jelikož stávající události by podle něj měly značný dopad právě na účastníky programu. Nicméně určité průběžné poznatky o chování příjemců garantovaných peněz jsou už známé. Za jídlo účastníci projektu utráceli kolem 40 procent obdržené sumy peněz, během pandemie se toto číslo zvedlo až na rovnou polovinu z celého obnosu.

„Pokud dáte peníze lidem jen tak, jakým způsobem je utratí? Ohledně utrácení jsou velmi racionální a dělají správná rozhodnutí,“ konstatovala Stacia Martin-West, jedna z výzkumnic, která experiment odborně sleduje a podílí se na jeho vyhodnocení. Výzkumníci také došli k závěru, že účastníci pilotního projektu peníze utrácí za zdravější potraviny. Přání starosty Tubbse, aby se potvrdilo, že účastníci programu nezneužijí peníze k získání drog, se splnilo a může i nadále pokračovat v myšlence, kterou propagoval už před více než 50 lety Martin Luther King.

Zřejmě nejznámější pokus o částečné zavedení základního univerzálního příjmu proběhlo v posledních letech ve Finsku, podle něj účastníci projektu byli díky stabilně zajištěnému příjmu šťastnější, na úroveň zaměstnanosti však téměř vliv neměl.

Zdroj: newsweek.com, bloomberg.com, theguardian.com, www.mayorsforagi.org, vox.com, inverse.com, forbes.com