Staline, vynes koš. Ekvádor zasáhla móda bizarních křestních jmen - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Staline, vynes koš. Ekvádor zasáhla móda bizarních křestních jmen

, Tomáš Stingl,
Staline, vynes koš. Ekvádor zasáhla móda bizarních křestních jmen
Zdroj: Profimedia.cz

V jihoamerické zemi tíhnoucí k socialismu dostává mnoho dětí jméno Lenin nebo Stalin. V některých rodinách se pak perou s Hitlerem.

Ekvádor patří mezi latinskoamerické země, které testují takzvaný socialismus pro 21. století. Obliba krajní levice se u části veřejnosti promítla i do výběru jmen pro novorozence. V poslední době se hojně vyskytují Stalinové a Leninové. K popularitě druhého jména přispěl i současný prezident země Lenín Moreno, jehož masy levicových voličů dlouho milovaly, než se jejich vášeň změnila v nenávist.

Podle statistiky ekvádorského institutu INEC od přelomu tisíciletí do konce roku 2017 přibylo v Ekvádoru víc než 8,5 tisíce Leninů a přes sedm tisíc Stalinů. Jméno sovětského diktátora nosí například přední ekvádorský judista Stalin Gonzáles i jeho syn, který se chce v judu probojovat na olympijské hry a kterého přátelé pro jistotu polidštili zdrobnělinou „Stalito“ neboli Stalinek.

Trend pojmenovat dítě po komunistických velikánech je právě v Ekvádoru dvojnásob kuriózní. V zemi má stále pevné místo katolická tradice, takže jména zapřisáhlých odpůrců víry Lenina, Stalina či Trockého jsou dětem přidělována při klasickém církevním křtu. Ekvádor také patří mezi státy s nejvyšším podílem obyvatel domorodého původu, tvoří zhruba třetinu populace. Může se tak odehrát absurdní postmoderní scéna, kdy katolický kněz dává komunistické jméno indiánskému nemluvněti.

Celý text čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 27. ledna. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro.

 Titulka Euro 04/20