Společně na vlastní pěst. Chystá se velká opoziční svatba - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Společně na vlastní pěst. Chystá se velká opoziční svatba

,
Společně na vlastní pěst. Chystá se velká opoziční svatba
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Kalousek končí, cesta k integraci protibabišovské opozice je otevřená. Nebo ne?

Ještě před pár týdny, kdy spoluzakladatel TOP 09 a parlamentní veterán Miroslav Kalousek oznamoval, že už nebude kandidovat do Sněmovny, aby nebrzdil snahy o vytvoření předvolební koalice středopravých stran, se zdálo všechno jednoduché. Koneckonců ODS a TOP 09 mají už společné senátní kandidáty (Němcová, Žantovský), lidovci se s ODS dohodli na podpoře ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka, čímž dokázali, že se jsou schopni dohodnout a jít spolu. Mají-li společného nepřítele, jde všechno snadno. Jenže tak jednoduché to není.

Společný nepřítel je sice jasný – premiér Andrej Babiš a jeho populistická politika, ohrožující podle opozice základy demokratického systému – rámec spolupráce nebo dokonce předvolební koalice se ale nerýsuje ani v náčrtu. Všichni vědí, že šanci proti Babišovi mají jedině spolu, všichni se ale také bojí, že spojením dají šanci druhým. „Vzhledem k volebnímu systému je předvolební spojení stran nezbytná podmínka návratu k demokratickým poměrům, je proto povinností každého demokratického lídra to vidět i jako reálnou možnost a snažit se o to,“ řekl týdeníku Euro Miroslav Kalousek, stále ještě předseda poslaneckého klubu TOP 09, který vidí jako nejlogičtější spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Piráti jsou pro něj levicové hnutí a STAN „profesním sdružením, které sleduje maximální komfort pro komunální politiky a jejich přístup ke zdrojům a ochotně to budou hledat jak u Pirátů, tak u ODS, jako to dříve hledali u TOP 09 či u KDU-ČSL.“

Antibabiš nestačí

Politologové a sociologové doporučují spojení konzervativnějších ODS, topky a lidovců na jedné a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?