Speakers´ Corner: Trump, nebo Biden? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Speakers´ Corner: Trump, nebo Biden?

Štěpán Hájek,
Speakers´ Corner: Trump, nebo Biden?
Zdroj: profimedia.cz

Jasnější volbu mít Američané nemohou. Na jedné straně agresivní politika Donalda Trumpa „America first“, na druhé straně konzervativní politika Joe Bidena „America for everyone“. Ani jeden z kandidátu není perfektní, říká Štěpán Hájek, analytik Purple Trading.

Dopad na Českou republiku

Vítězství Bidena by mohlo mít příznivý vliv na mezinárodní a obchodní vztahy s Českou republikou. Biden prosazuje vyšší daně na americké korporáty, které mají nyní problémy nejen v USA, ale také v Evropě. V USA nyní roste tlak na změnu antimonopolních zákonů u velkých společností, jako jsou Apple, Alphabet, Amazon nebo Facebook. V Česku byla mezitím schválena sedmiprocentní digitální daň, která se dotkne především zmíněných technologických gigantů.

Spojené státy v čele s protekcionistickou politikou Donalda Trumpa už pohrozily Česku, že zavedou odvetná opatření, pokud bude daň diskriminační vůči americkým firmám. Biden by ale nejspíše netlačil na zavedení odvetných opatření, jelikož by sám vedl s technologickými společnosti určitý spor.

Pozitivní by mohlo být Bidenovo vítězství do konce roku i pro českou korunu. Demokraté totiž navrhují vyšší fiskální balíček, jehož schválení by podpořilo všeobecně rizikový sentiment na finančních trzích a v Česku už v tu dobu bude končit nouzový stav, což by mohlo přilákat řadu investorů. Koruně by mohlo pomoci i vítězství Trumpa, který si však stojí za nižším balíčkem a posílení koruny by tak bylo o poznání pomalejší.

Ekonomika

Trump si myslí, že při svém nástupu do funkce „opravil“ ekonomiku, jenže ta si vedla velmi dobře už předtím. Za Baracka Obamy dokonce vytvořila více pracovních míst.

Také velmi rád upozorňuje na svůj vliv při růstu akciového trhu jakožto zrcadla zdravé ekonomické expanze. Americké korporace měly díky jeho daňové reformě více peněz na zpětný odkup vlastních akcií, které tím dostávaly ocenění firem nahoru. Reforma ale nezvedla podnikové investice a ušetřené peníze tak nepodpořily projekty, které by pomohly vytvořit základ pro dlouhodobější udržitelný růst.

Podle Trumpa však byla tato politika úspěšná a lze proto očekávat další daňové škrty. Zapomíná bohužel na fakt, že hlavní práci zde odvedl americký Fed, když snížil úrokové sazby a rozjel program kvantitativního uvolňování.

Aby mohl Biden realizovat své plány, bude muset agresivně zvýšit vládní výdaje. Slíbil velké investice do infrastruktury, čisté energie, 5G sítí, technologií, umělé inteligence nebo školství, kde by pro nižší a střední třídu zrušil školné. Posílil by také zdravotnictví a dostupnost pojištění pro Američany. A protože si uvědomuje, že vládní kasa není bezedná, plánuje navýšit korporátní daně, tedy přesně Trumpův opak.

Peníze z daňových škrtů totiž podle něj nešly na investice a nepodpořily ani spotřebu bohatších Američanů, takže byla reforma zbytečná. Biden klade velký důraz na střední třídu a říká, že právě ona vybudovala Ameriku, ne manažeři hedge fondů a velkých investičních bank, které podporuje Trump.

Biden by však, stejně jako Trump, zvýšil vládní deficit, což by se rovnalo vyšším ekonomickým sazbám. Nestandardní krize však umožňuje Fedu držet sazby nízko po delší dobu, aby se podařilo podpořit investice a trh práce. Nastoupil by tak v ideální době pro realizování svého plánu. 

Obchodní válka s Čínou

Těžko si představit, že by Trump nechtěl pokračovat v obchodní válce s Čínou. Tu sice pozastavila první fáze obchodní dohody, jenže Čína svůj přístup k obchodní politice příliš nezměnila. Celní přestřelka navíc nepřinesla přesun výroby z Číny do USA, jak si prezident přál, ale do jiných zemí s nízkými produkčními náklady, jako je Vietnam nebo Thajsko. Tam by tedy mohla jeho pozornost směřovat v dalších čtyřech letech, což určitě nepodpoří ekonomický růst.

Biden chce zase donutit Čínu, aby respektovala mezinárodní obchodní zákony tím, že se zapojí do implementace multilaterálních strategií WTO. Zároveň lze očekávat, že se Biden vrátí k TPP, což je dohoda o volném obchodu a spolupráci členských států v Pacifiku. Té není Čína součástí.

Migrace

Trumpovo omezování migrace ekonomiku nepodpoří, naopak zpomaluje růst pracovní síly, protože imigranti mají většinou tendenci riskovat a pracovat v nových společnostech.

Biden by migrační politiku nejspíše normalizoval a poskytl grant tzv. “Dreamers”, tedy občanům, kteří přišli do USA jako děti a neznají jiné místo pro život. Uprchlíci by opět mohli žádat o azyl v USA, což by Biden podpořil imigrační reformou legislativy, která byla téměř uzákoněna už za Obamy.

Autor je analytik Purple Trading