Soud rozhodl o propuštění Zadeha na svobodu - Euro.cz

Přihlášení

Soud rozhodl o propuštění Zadeha na svobodu

, čtk,
Soud rozhodl o propuštění Zadeha na svobodu
Zdroj: čtk

Městský soud v Brně rozhodl o propuštění íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha na svobodu. Podnikatel stíhaný kvůli miliardovým daňovým únikům a ovlivňování svědků však zůstává za mřížemi. Verdikt soudu není pravomocný a státní zástupce Michal Galát proti němu může podat stížnost. O ní by rozhodoval Krajský soud v Brně.

„Městský soud v Brně před malou chvílí rozhodl, že pan doktor Zadeh má být propuštěn na svobodu, protože důvody, pro které byl uvězněn, pominuly,“ řekl Českému rozhlasu v úterý Zadehův mediální zástupce Jan Jetmar.

Podnikatel je za mřížemi ze všech třech vazebních důvodů: útěkového, koluzního i předstižného. Soud ale podle Jetmara rozhodl, že pominuly. „Možnost útěku podle soudu nebyla důvodná, protože složil 150 milionovou kauci a neutekl, koluzní vazba měla skončit 3. března. A k možnosti ‚pokračování‘ v páchání trestné činnosti soud řekl, že pokud pan Zadeh a jeho žena slíbí, že se jí nebudou dopouštět, není důvod, proč by nemohli jít na svobodu,“ dodal Jetmar.


Přečtěte si exkluzivní rozhovor:

V Česku se ztrácí a kradou důkazy, tvrdí Zadeh

 Shahram Abdullah Zadeh, perský byznysmen


Zadeh se před soudem zpovídá z miliardových daňových úniků. Daňovými úniky se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Spolu s ním policie obvinila dalších pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.

Žalobce: Propuštění Zadeha je v rozporu s předchozími rozhodnutími
Podle olomouckého vrchního žalobce Michala Galáta je rozhodnutí o propuštění íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha z vazby v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími soudu o vazbě obviněného.

„K tomu, co se odehraje v budoucnu, se vyjadřovat nebudu. Ale můžu konstatovat, že to rozhodnutí je v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími o vazbě tohoto obviněného. Nejlépe by bylo, kdyby se k tomu rozhodnutí vyjádřil pan soudce, který toto rozhodnutí vydal, ten by ho měl před veřejností odůvodnit,“ řekl Galát.

Mluvčí městského soudu Petra Hovorková řekla, že se zpracovává písemné vyhotovení rozhodnutí, které se poté bude účastníkům doručovat. „Dokud nebudou mít účastníci doručeno, nemohu ani já ani pan soudce věc nijak komentovat,“ uvedla mluvčí.


Z kauzy Zadeh čtěte více:

Kauza Zadeh pokračuje: unie obhájců viní policii kvůli odposlechům

Zadeh zůstane ve vazbě, jeho právníci se obrátí na Ústavní soud

 Podnikatel Zadeh u krajského soudu v Brně na snímku z 6. října


Diskuze