Sobotka chystá kompetenční žalobu na Zemana. Sejde se kvůli ní s experty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sobotka chystá kompetenční žalobu na Zemana. Sejde se kvůli ní s experty

, čtk,
Sobotka chystá kompetenční žalobu na Zemana. Sejde se kvůli ní s experty

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se počátkem příštího týdne sejde s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro případ, že by odmítl odvolat z vlády vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Sobotka ale zároveň doufá v to, že Zeman Babiše odvolá a žalobu nebude nutné nakonec podat. Zeman na to prohlásil, že i on podá podnět Ústavnímu soudu.

„Počátkem příštího týdne se chci sejít s ústavními experty, se zástupci vládní legislativy a budu s nimi diskutovat náležitosti kompetenční žaloby, protože chci, aby ta kompetenční žaloba byla eventuálně k dispozici. Ale pořád věřím, že nebude potřeba ji podávat a že prezident republiky zareaguje a bude postupovat v souladu s ústavou,“ řekl Sobotka českým novinářům při návštěvě Lucemburska. Sobotka dnes nicméně také zdůraznil, že pokud by Hrad dál otálel s jeho návrhem na odvolání Babiše z vlády, je připraven kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu podat.

Zeman řekl, že další kroky v souvislosti s vládní krizí učiní po svém návratu z cesty do Číny, na které bude do 18. května. V případě, že představitelé koaličních stran odmítnou všechny prezidentem navržené varianty řešení politické krize, Miloš Zeman podá podnět Ústavnímu soudu. Po instituci bude žádat výklad ústavy v tom smyslu, zda je prezident povinen premiérovu návrhu na odvolání ministra vyhovět. Miloš Zeman to prohlásil odpoledne při návštěvě Libereckého kraje s tím, že verdikt soudu bude respektovat.

Sobotka navrhl Zemanovi odvolání Babiše minulý týden. Svůj krok zdůvodnil Babišovými finančními operacemi a podezřením z ovlivňování médií. Zeman naposledy doporučil vládní koalici odchod Babiše i Sobotky z vlády, nebo předčasné volby do Sněmovny, které ale vládní strany odmítají.


Co ukázala mimořádná schůze sněmovny? Přečtěte si komentář Petra Holce:

Chcete zabít demokracii? Pusťte na ni sněmovnu

 Petr Holec


Premiér nechtěl rozvíjet diskuse o dalších podmínkách, kterými by mohlo hnutí ANO podmiňovat Babišův odchod. ANO například trvá na tom, že mu zůstane ministerstvo financí. Sobotka uvedl, že nominant ANO nesmí být spojen s někdejším Babišovým holdingem Agrofert. „Teď to není o nějakém vyjednávání. Myslím si, že Andrej Babiš měl rezignovat pod tlakem problémů, které s sebou do vlády přinesl. Té možnosti nevyužil, myslím, že měl docela velký časový prostor,“ řekl.

Na koaličním jednání ve středu ráno se Sobotka lídrů ostatních stran ptal, zda chtějí odejít z vlády a zda chtějí vypovědět koaliční smlouvu. Dočkal se záporných odpovědí. „To znamená, že platí ten stav, který zde máme. Je tu koaliční vláda a koaliční smlouva a já usiluji o to, aby došlo k výměně ministra financí,“ řekl dnes.

Sněmovna ve středu na mimořádné schůzi schválila usnesení, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Sobotka to hodnotí jako otisk reality. „Všichni jsme opakovaně viděli, že Andrej Babiš neříkal pravdu. Lhal ve vztahu k médiím, která vlastnil, takže Sněmovna konstatovala, jaká je realita,“ uvedl.

O vládní krizi dále čtěte:

Sobotka: Zeman odvádí pozornost od Babiše, měl by dodržovat pravidla hry

Bělobrádek: Žádná strana nechce vypovědět koaliční smlouvu

Zeman má týden, pak na něj v Senátu navrhnou ústavní žalobu

Komentář: Zapomeňte na vládní krizi. Tu největší řeší ODS s TOP 09

Sněmovna: Babiš veřejně lhal, Zeman by měl dodržovat ústavu

Demise premiéra je demisí kabinetu, míní Zemanem citovaný právník

Sobotka: Mezi Zemanem a Babišem je mocenský pakt

 Miloš Zeman a Andrej Babiš


Ohodnoťte tento článek
Diskuze