zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Vybíráte vysokozdvižné vozíky? Prověřte si, jak je to s jejich servisem

Dobré zařízení nestačí. U manipulační techniky to platí rovněž. Důležitý je i kompletní…

 Premiér Bohuslav Sobotka během tiskové konference ke zhodnocení práce vlády za rok 2016, na které představil hlavní priority a úkoly vlády v následujícím roce.
Premiér Bohuslav Sobotka během tiskové konference ke zhodnocení práce vlády za rok 2016, na které představil hlavní priority a úkoly vlády v následujícím roce.
Autor: čtk

Sobotka chce na Zemana podat kompetenční žalobu

10. května 2017, 18:52 - čtk
 Premiér Bohuslav Sobotka během tiskové konference ke zhodnocení práce vlády za rok 2016, na které představil hlavní priority a úkoly vlády v následujícím roce.
Premiér Bohuslav Sobotka během tiskové konference ke zhodnocení práce vlády za rok 2016, na které představil hlavní priority a úkoly vlády v následujícím roce.
Autor: čtk
10. května 2017, 18:52

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce podle šéfa senátorů ČSSD Petra Víchy podat kompetenční žalobu na prezidenta Miloše Zemana, pokud hlava státu neodvolá šéfa ANO Andreje Babiše z vlády ani po svém návratu z Číny. Vícha to řekl s tím, že by to bylo vhodnější řešení než senátory chystaná ústavní žaloba na prezidenta.

Kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu „se nám zdá samozřejmě lepší, protože by to mělo vést k k tomu, že bude (Babiš) odvolán,“ uvedl Vícha. „My už bychom řešili tou (ústavní) žalobou vlastně jenom jakýsi trest, a to asi není teď v tuto chvíli prvořadým cílem,“ podotkl. Obě žaloby podle něj přicházejí v úvahu až v případě, že Zeman nebude konat. „My pořád věříme, že prezident by měl přijít k rozumu a dodržovat ústavu,“ dodal.

Možnost kompetenční žaloby Sobotka zmínil už před čtyřmi lety v souvislosti se Zemanovým váháním nad jmenováním některých ministrů. Soud by měl podle kompetenční žaloby rozhodnout, jestli prezident musí premiérovým návrhům vyhovět, pokud pro to nejsou zákonné překážky.

Žalobou pro hrubé porušení ústavy pohrozila Zemanovi v pátek skupina 27 senátorů. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL v úterý uvedla, že tato skupina se již rozrostla na 34 členů horní komory. Dnes v poledne ještě neměla Horská informace o tom, zda se jejich počet dál rozšířil. Do skupiny patří zástupci všech senátorských frakcí vyjma ANO a klubu kolem předsedy Strany práv občanů Jany Veleby.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Vícha nechtěl předjímat postoj ČSSD k ústavní žalobě. „Každý senátor se pak musí podle dané situace rozhodnout,“ uvedl. ČSSD má s 25 senátory nejsilnější klub. Návrh žaloby by mohly podat pouze senátorské kluby lidovců a Starostů, které stojí za pátečním prohlášením a disponují dohromady 27 hlasy. Přidat by se k nim mohli minimálně někteří senátoři za ODS, jichž je celkem deset, či za Stranu zelených.

Kompetenční spor premiéra a prezidenta řešil soud už před 15 lety

- Žalobu chce na prezidenta podat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), pokud hlava státu neodvolá šéfa ANO Andreje Babiše z vlády ani po svém návratu z Číny. Podle senátní ústavní komise má Zeman ústavní povinnost Babiše odvolat bez podmínek a odkladů.

- Možnosti, jak přimět prezidenta k tomu, aby dodržoval ústavu, jsou v zásadě dvě. První je právě kompetenční spor u Ústavního soudu (ÚS), který by měl vyjasnit, jaké kompetence prezident má, jestli musí konat a kdy musí konat. Druhou a krajní variantou je pak ústavní žaloba, která by přišla na řadu v případě, že by prezident nejednal.

- Kompetenčním sporem nebo ústavní žalobou si spolu dvě státní instituce ujasňují, co která z nich smí a může. Je tedy případně na premiérovi, aby se obrátil na ÚS, a ten by pak rozhodl, jestli je koaliční smlouva víc než základní zákon státu.

- Ústavní právníci v této souvislosti upozorňují, že ÚS zřejmě nerozhodne jinak než v minulosti v podobných případech (například když se jednalo o lhůty ratifikace mezinárodních smluv). Tedy že řekne, že prezident má učinit, co mu ukládá ústava „bez zbytečného odkladu“. Jedná se o vymezení, jež nemusí Zeman respektovat.

- Česká právní úprava zná tři typy kompetenčních žalob. Jsou jimi jednak spory mezi veřejnou správou a soudy, o nichž rozhoduje takzvaný konfliktní senát, dále zbytkové kompetenční spory, o nichž rozhoduje ÚS, a kompetenční spory uvnitř veřejné správy, o kterých rozhoduje Nejvyšší správní soud.

- Soud rozhoduje o kladných či záporných kompetenčních sporech. Kladným je ten spor, v němž si správní orgány přisvojují pravomoc rozhodnout o právech a povinnostech téhož účastníka. Naopak při záporném sporu odmítají správní orgány uznat svoji pravomoc rozhodnout o právech a povinnostech účastníka.

- Možnost kompetenční žaloby premiér Sobotka například zmínil už před čtyřmi lety v souvislosti se Zemanovým váháním nad jmenováním některých ministrů vlády.

- Kompetenční spor premiéra s prezidentem řešil ÚS už před 15 lety. Jeho aktérem byl také Zeman, tehdy na opačném postu předsedy vlády. Odmítl tehdy podepsat jmenování Zdeňka Tůmy generálním guvernérem České národní banky. ÚS dal tehdy za pravdu prezidentovi Václavu Havlovi, který i přes Zemanův nesouhlas uvedl Tůmu do funkce. K rozhodnutí ústavní soudci potřebovali dva měsíce.

O vládní krizi dále čtěte:

Bělobrádek: Žádná strana nechce vypovědět koaliční smlouvu

Zeman má týden, pak na něj v Senátu navrhnou ústavní žalobu

Komentář: Zapomeňte na vládní krizi. Tu největší řeší ODS s TOP 09

Demise premiéra je demisí kabinetu, míní Zemanem citovaný právník

Dusno ve vládě: členové koalice přešli k vulgaritám

Ministři ANO by ve vládě zůstali i bez Babiše, připouští Faltýnek

Sobotka: Mezi Zemanem a Babišem je mocenský paktČtěte také

 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás

Jeruzalém a práva Palestinců nejsou na prodej, vzkázal Abbás

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil za konspiraci mírový plán pro Blízký…

před 3 hodinami

 Apple, ilustrační foto

Bezdrátová sluchátka i iPhony. Zisk i výnosy Applu překonaly očekávání

Zisk i výnosy americké společnosti Apple ve fiskálním prvním čtvrtletí překonaly…

před 3 hodinami

Prezident Nigérie Muhammadu Buhari a britský premiér Boris Johnson

Britské pokrytectví. Investiční summit s Afrikou dává 90 procent peněz do fosilních projektů

I když Spojené království slíbilo, že bude v Africe podporovat přechod k čistým energiím,…

před 3 hodinami

Ředitel firmy IQ Structures Tomáš Těthal s nanočočkou

Chceme uspět i na bankovkách v Evropě, říká šéf IQ Structures o bezpečnostních hologramech

Ředitel firmy IQ Structures Tomáš Těthal je považován za guru vývoje hologramů v České…

před 3 hodinami

 Strojírenský výrobce Ostroj, ilustrační foto

Ostroj zahloubený na Balkáně. Opavská strojírenská firma zmodernizuje srbské doly

Majiteli slezského strojírenského výrobce Ostroj Vladimíru Trochtovi se podařilo…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kam na finanční úřad? Pod který finanční úřad spadáte?
Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce pro rok 2020
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
Auta
Seat ukázal nový Leon. Je hybridní, má styl a umí pozdravit
U Bentley postavili speciál pro závod na ledě. Bude ho řídit žena
První elektrické Ferrari bude sportovní GT. Ukázalo se na technických skicách
Dáváte nohy na palubní desku? Airbag vám je zpřeráží, ukazuje rentgen
Mercedes pokořil výškový rekord. Jeho Unimog se dostal do 6700 metrů nad mořem
Hry pro příležitostné hráče