SNS chce zůstat ve Ficově koalici. Volá po nastavení hranice vzájemné kritiky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

SNS chce zůstat ve Ficově koalici. Volá po nastavení hranice vzájemné kritiky

, čtk,
SNS chce zůstat ve Ficově koalici. Volá po nastavení hranice vzájemné kritiky
Zdroj: ČTK

Vládní Slovenská národní strana (SNS), která vypovězením koaliční smlouvy před více než dvěma týdny vyvolala vládní krizi na Slovensku, má zájem na setrvání ve stávající koalici. Po jednání předsednictva SNS to řekl její šéf Andrej Danko. Nacionalistická SNS současně požaduje nové nastavení vztahů v koalici.

„Neexistuje alternativa z hlediska řízení státu. Pokud by tato vláda padla, tak asi jedinou alternativou by byla úřednická vláda. Nechceme traumatizovat lidi s (předčasnými) volbami,“ uvedl Danko, který je také předsedou slovenské sněmovny.

Danko rovněž oznámil, že hodlá zůstat v politice. Minulý týden předseda SNS uvedl, že své další působení v politice zváží. „Dokážu si představit život i bez politiky. Odmítám se v této etapě vzdát,“ řekl Danko.

SNS bude s koaličními partnery, sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a stranou Most-Híd, vyjednávat o uzavření nové koaliční smlouvy nebo o dodatku ke stávajícímu dokumentu. Nově by například podle SNS o odvolání ministrů měla rozhodovat strana, která je do funkce navrhla. Bez bližších podrobností Danko řekl, že vláda potřebuje oživení i v personální oblasti.


Po Křetínském chtěli úplatek. Kauza může položit slovenskou vládu

Plynovod Eustream


„Pokud má koalice dál fungovat, musíme si říct, kde je hranice vzájemné kritiky,“ řekl Danko.

Právě Ficův požadavek na odchod ministra školství Petera Plavčana, kterého dosadila do vlády SNS, minulý týden ještě více vyostřil vztahy ve vládní koalici. Fico vybídl k výměně ministra školství kvůli podezření z netransparentního rozdělování evropských dotací. Plavčan demisi původně odmítal, po Dankově souhlasu ale rezignaci nakonec oznámil. SNS vypověděla koaliční smlouvu právě po vypuknutí zmíněné aféry s dotacemi.

Danko uvedl, že je těžké být ve vládě s Ficem, s nímž se SNS uchází o přízeň stejné skupiny voličů. Cílem vypovězení koaliční smlouvy podle Danka bylo to, aby si silný koaliční partner SNS více všímal.

Popularita SNS klesla
Popularita SNS po vypovězení koaliční smlouvy a vyvolání vládní krize na Slovensku klesla. Naopak stoupla oblíbenost také krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který agentura Polis Slovakia uskutečnila pro agenturu SITA v minulém a tomto týdnu.

Popularita nacionalistické SNS v nejnovější sondáži dosáhla 7,2 procenta, což je nejhorší výsledek strany nejméně od začátku letošního roku. V červenci to bylo 9,5 procenta.

Výrazněji si v sondáží polepšila LSNS, která skončila na třetím místě se ziskem 14,2 procenta. Minulý měsíc popularita této strany, která například vystupuje proti členství Slovenska v EU či v NATO, dosáhla 11,2 procenta.

Průzkum jiné agentury naměřil nižší propad preferencí SNS a také menší nárůst obliby LSNS. Podle výsledků sondáže agentury AKO oblíbenost SNS klesla na 9,1 procenta z červencových 10,4 procenta. Preference LSNS naopak stouply na 11 procent z předchozích 10,3 procenta.

Dále čtěte:

Dotační aféra na Slovensku: ministr školství končí ve funkci

Na Slovensku se hroutí vládní koalice. SNS vypověděla smlouvu

Koaliční rada na Slovensku: Nynější vláda nemá alternativu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze