Snowden měl pravdu. Zpravodajci porušili zákon, rozhodl americký soud - Euro.cz

Přihlášení

Snowden měl pravdu. Zpravodajci porušili zákon, rozhodl americký soud

,
Snowden měl pravdu. Zpravodajci porušili zákon, rozhodl americký soud
Zdroj: Filipe Amorim / Global Images/Sipa USA/Profimedia.cz

Kauza Edwarda Snowdena už vydala na hollywoodské trháky. Po sedmi letech má dohru i v podobě soudního rozhodnut. Postupy americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), které whisteblower Snowden vynesl na veřejnost, byly podle soudu nelegální a možná i protiústavní. Snowden po odhalení uprchl na Ruska.

Americký odvolací soud rozhodl, že Národní bezpečnostní agentura porušila zákon o zahraničních zpravodajských službách, když sbírala bezprecedentní množství dat o amerických občanech a jejich telefonních hovorech poskytnutých telekomunikačními společnostmi.

Zpravodajská služba dříve argumentovala, že data sbírá kvůli hrozbě domácího terorismu, před Snowdenovým odhalením však deklarovala, že nesbírá žádná data amerických občanů.

„Nikdy bych nevěřil, že se mohu dožít soudního rozhodnutí odmítající praktiky Národní bezpečnostní agentury jako nezákonné a ocenění za to, že jsem je odhalil,“ uvedl Edward Snowden k soudnímu rozhodnutí na svém twitterovém účtu.

Národní bezpečnostní agentura využívala informace o tom jak, s kým, kdy a kde američtí občané telefonovali. Hlavním argumentačním bodem byl fakt, že bezpečnostní složky dokázaly odhalit Somálce finančně podporující teroristické skupiny. Nicméně federální soud jejich obhajobu odmítl s tím, že tyto postupy nikdy žádnému útoku nezabránily.

Jinými slovy podle soudkyně Marshy Berzonové byly praktiky NSA protiprávní a nikdy neposkytly žádný důkaz o případném zabránění domácímu terorismu, navzdory veřejným prohlášení představitelů tajných služeb, které následovaly po Snowdenově odhalení.

Edward Snowden pracoval pro americké bezpečnostní složky od roku 2003, během kariéry však narazil na praktiky americké diplomacie a armády, se kterými nesouhlasil a před sedmi lety proto s nimi vyšel na povrch, když o nich informoval novináře deníku The Guardian.

V reakci na to byl americkými úřady obviněn z krádeže vládního majetku, neoprávněného předávání informací o národní bezpečnostní a vědomého vyzrazení tajných informací. Od té doby žije v Rusku. V nedávné době se v médiích objevila informace, že americký prezident Donald Trump zváží milost pro Snowdena.

Zdroj: dw.com, businessinsider.com, reuters.com