Slovenský ústavní soud vrátil kauzu Babiše a StB krajskému soudu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenský ústavní soud vrátil kauzu Babiše a StB krajskému soudu

, čtk,
Slovenský ústavní soud vrátil kauzu Babiše a StB krajskému soudu
Zdroj: čtk

Slovenský ústavní soud dnes zrušil pravomocná rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, podle nichž je šéf hnutí ANO Andrej Babiš neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Zlomovým verdiktem soud vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) a vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Babiš, nespokojený s tímto krokem, se dál hodlá bránit soudní cestou a chystá se žalovat slovenské ministerstvo vnitra.

Verdikt byl vynesen týden před parlamentními volbami v České republice, v nichž je podle všech průzkumů Babišovo hnutí favoritem. Babiš spolupráci s StB popírá.

Slovenský ústavní soud své rozhodnutí opírá o konstatování, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB nezproštěných mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků. Navíc dospěl k závěru, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN. Bratislavský krajský soud, kterému ústavní soudci kauzu vrátili, by proto měl Babišovu žalobu zamítnout. Musí totiž v novém procesu názor ústavního soudu respektovat.


Čtěte také: Archiváři zpřístupnili další svazky Státní bezpečnosti, badatelé se ale musí registrovat


Zpráva z košického sídla ústavního soudu rozbouřila politickou scénu v Praze a znásobila útoky na šéfa hnutí ANO, přestože slovenský soud kriticky hodnotil procesní postupy a k Babišově vztahu s StB se přímo nevyslovil. Podle předsedy ODS Petra Fialy nicméně rozhodnutí soudců potvrzuje, že Babiš nemá ve vládě nebo ve funkci premiéra co dělat. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska rozhodnutí znamená, že ANO vede právoplatně evidovaný udavač tajné bezpečnosti.

Babišovi vadí, že kauza se vrací na začátek. Na aktuální soudní verdikt reagoval v tom smyslu, že případ nyní bude zneužívat jeho politická konkurence v předvolební kampani. Hodlá se dál bránit u soudů. Lidé neoprávněně evidovaní ve svazcích StB, kteří zažalovali slovenský Ústav paměti národa, podle něj budou muset žalovat ministerstvo vnitra. „Dobře. Budeme ho žalovat, a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval,“ uvedl.

Experti: Na preference ANO to nebude mít vliv

Dnešní rozsudek podle politologů výsledek hnutí ANO ve volbách zřejmě výrazně neovlivní. Kauza je podle nich stará, veřejnosti dobře známá a dosud na preference velký vliv neměla.

„Informace o tom, že Andrej Babiše se patrně zapletl se Státní bezpečností jsou dlouhodobě známé, a zatím to nemělo žádný vliv na vývoj volebních preferencí,“ řekl politolog a sociolog Daniel Kunštát. Právě proto se podle něj neodehraje výrazný odliv příznivců ANO ani nyní.

Malý vliv kauzy na voliče Kunštát vysvětluje tím, že Češi ji nepovažují za téma, na základě kterého by vybírali svou politickou reprezentaci. „Dá se říci, že většina české společnosti už dnes nevnímá otázky minulosti některých politiků související s komunistickým režimem jako zásadní,“ řekl.


O Babišových kontaktech s StB čtěte:

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Nové důkazy: našly se záznamy o Babišových hlášeních StB

Záznam o Babišově spolupráci s StB:

Záznam o Babišově spolupráci s StB


Ani politolog Jan Kubáček neočekává, že by případ Babišovy spolupráce s StB výrazně změnil chování voličů. „Ve výsledku se to nijak dramaticky do preferencí hnutí ANO nepromítne. Ti, co už se poohlížejí jinde a pozvolna odcházejí, budou odcházet dál,“ řekl Kubáček.

Pevně rozhodnutí voliči ANO se podle Kubáčka utvrdí ve svém postoji. „Budou to zase vnímat – a Andrej Babiš jim to určitě rád okamžitě připomene – jako snahu dostat Andreje Babiše z politiky a vystrnadit ho z veřejného života,“ odhadl expert.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012
Výběr událostí kolem soudního sporu o údajné spolupráci šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s někdejší československou tajnou policií StB:

3. prosince 2011 – Server Euro.cz zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl podnikatel od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se stal agentem. Babiš, který vážně uvažoval o vstupu do politiky, se označení spolupracovníka StB bránil. Babišův svazek je archivován v Bratislavě; podstatná část materiálů z něj byla skartována v prosinci 1989.

17. ledna 2012 – Babiš podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB.

6. června 2013 – Soud začal projednávat žalobu Babiše o jeho neoprávněném vedení ve svazcích StB coby agenta. Babiš osobně před soudem spolupráci s StB popřel.

17. listopadu 2013 – Babiš označil proces kvůli údajné spolupráci s StB za zmanipulovaný. V Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že spolupráci nepodepsal, naopak byl terorizován, vyšetřován a vydírán, protože měl v rodině „dvě emigračky“.

24. listopadu 2013 – Bývalý důstojník tajné služby Andrej Kuľha v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že svazek, který má dokládat spolupráci Babiše s StB, je zfalšovaný.

26. ledna 2014 – Babiš se stal českým ministrem financí a místopředsedou kabinetu. Prezident Miloš Zeman se předtím nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen politiky s čistým lustračním osvědčením (Babiš o osvědčení nepožádal). Nakonec se ale hlava státu spokojila s tím, že vládní koalice poslala do druhého sněmovního čtení novelu zákona o státní službě, která od ministrů lustrační osvědčení nevyžaduje.

30. ledna 2014 – Kuľha u bratislavského soudu prohlásil, že svazek Babiše ukazuje pouze jeho nevědomou spolupráci s StB. Podobně se vyjádřil také někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

14. dubna 2014 – Bývalý příslušník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s StB jako agenta.

15. května 2014 – Badatel ÚPN Jerguš Sivoš a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů před soudem prohlásili, že archivní svazky, které se zmiňují o údajné spolupráci Babiše s StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy.

26. června 2014 – Bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu neoprávněně evidován coby její agent.

30. června 2015 – Rozhodnutí soudu prvního stupně o neoprávněné evidenci Babiše ve svazcích StB v odvolacím řízení potvrdil Bratislavský krajský soud.

6. února 2017 – Slovenský nejvyšší soud oznámil, že 31. ledna zamítl dovolání proti dřívějšímu rozhodnutí nižších soudů, že Babiš je neoprávněně evidován ve svazcích StB coby její agent.

10. března 2017 – Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) podal ústavní stížnost proti verdiktu nejvyššího soudu.

2. května 2017 – Slovenský ústavní soud přijal k dalšímu posouzení stížnost ÚPN.

14. září 2017 – Slovenský ústavní soud na veřejném zasedání projednal stížnost ÚPN a oznámil, že verdikt vynese 12. října.

12. října 2017 – Slovenský ústavní soud zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že Babiš je ve svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Senát tak vyhověl stížnosti ÚPN.

Dále čtěte o aférách Andreje Babiše:

Slovenský archiv: Babiš dává návod komunistickým zločincům

Čtěte: Slovenský tisk: Babiš se očistil díky svědectvím bývalých estébáků

Je to kampaň! A to zásadně odmítám

Pilník v koblize. Proč Babišovi láme vaz „banalita“ Čapí hnízdo

Nejsem populista, kvůli EET mě lidé nenávidí. Babiš rozmlouval Němcům srovnání s Orbánem

Přečtěte si komentář k Babišově argumentaci ohledně dotačního podvodu:

Pseudoandrej

 Páral


Ohodnoťte tento článek
Diskuze