Nepřehlédněte

ilustrační foto

Jak ukrást firmu?

Ilustrační foto

Příliš vysoká laťka. Čistý zisk bank klesl letos o 400 milionů

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová: Dohoda zemí EU na migraci bude složitá

Slovensko nalije peníze do nemocnic

23. června 2017, 11:31 - čtk
23. června 2017, 11:31

Slovensko vyčlení až 15 miliard korun na oddlužení zdravotnických zařízení, jejichž závazky po lhůtě splatnosti vystoupily na nejvyšší úroveň za poslední roky. Řekl to ministr zdravotnictví Tomáš Drucker. Pravidla oddlužení počítají s tím, že věřitelé nabídnou slevu a zadlužená zdravotnická zařízení vypracují ozdravný plán. Dluhy po splatnosti zdravotnických zařízení na Slovensku loni vzrostly o 18 procent na 647 milionů eur (17 miliard korun) a dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2012.

Připravovaný vládní program oddlužení, jehož první kolo by se mělo uskutečnit ještě letos na podzim, bude postaven na dobrovolném principu. V rámci oddlužení budou muset věřitelé zdravotnických zařízení, mezi které patří dodavatelé zdravotnického materiálu, léků či státní Sociální pojišťovna, nabídnout slevu z nominální hodnoty pohledávky. To znamená, že věřitel dostane méně peněz, než činí hodnota jeho pohledávky vůči zdravotnickému zařízení. Podle pravidel by výše slevy měla být nejnižší u nejstarších dluhů zdravotnických zařízení.

„Cílem oddlužení je vytvořit možnosti, aby byli uspokojeni věřitelé, které lze považovat za rukojmí systému. Mechanismus není nastaven tak, že všechno budeme oddlužovat v jeden den a v jeden měsíc. Neočekávám, že hned po oddlužení přestanou (zdravotnická zařízení) tvořit nové dluhy,“ řekl Drucker.


Přečtěte si o vysněných zdravotnických pomůckách:

Pacienti si na širší výběr kvalitních pomůcek ještě dlouho počkají


Zdravotnické zařízení, které se zapojí do programu oddlužení, bude muset vypracovat ozdravný plán s cílem dosáhnout v průběhu pěti let vyrovnaného hospodaření. V případě nedodržení ozdravného plánu nebudou moci instituce zvyšovat platy vyšším tempem než předpokládá zákon, ani čerpat další peníze na oddlužení a stát jim bude moci uložit pokutu či vyměnit vedení.

V průběhu letošního roku plánuje ministerstvo zdravotnictví snížit dluh zdravotnických zařízení vůči soukromým dodavatelům o 80 milionů eur (2,1 miliardy korun) a vůči Sociální pojišťovně, které nemocnice dluží na povinných odvodech, o 140 milionů eur (3,68 miliardy korun).

Dodavatelé podle Druckera v minulosti zvyšovali ceny zdravotnického materiálu právě z toho důvodu, že zdravotnická zařízení faktury neproplácela. Po skončení oddlužování proto stát plánuje snížit regulované ceny zdravotnického materiálu.

Kromě oddlužení nemocnic ministerstvo také počítá s uvolněním dalších zhruba 50 milionů eur (1,3 miliardy korun) do zdravotnictví v rámci plateb zdravotního pojištění státu za děti, důchodce či nezaměstnané.

Oddlužování už má na Slovensku tradici

Slovensko již zdravotnická zařízení v minulosti opakovaně oddlužovalo, například v roce 2011 na tento účel vynaložilo 300 milionů eur (7,9 miliardy korun).

Slovensko podle dřívější analýzy tamního ministerstva financí vynakládá na zdravotnictví s ohledem na výkon ekonomiky více peněz než sousední země visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), efektivnost slovenského systému je ale nižší než v České republice a Polsku. Ve srovnání s ostatními zeměmi V4 má Slovensko například vyšší počet úmrtí, která by bylo možné odvrátit včasnou a odpovídající zdravotní péči a léčbou.

Špatný stav slovenského zdravotnictví i aféry ohledně předražených nákupů techniky se na Slovensku dostaly do centra pozornosti i před loňskými parlamentními volbami.

Přečtěte si také o situaci v českém zdravotnictví a politikovi, který ji nejspíš ovlivní:

Praha pošle peníze do revitalizace poliklinik. Nejvíce získají Modřany

Babišova vize Česka: vysoké cíle bez konkrétních řešeníSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zdražil vám dodavatel elektřinu? Máte právo bezplatně odejít
Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Auta
Retro: Mazda RX-7 je mezi sportovními auty unikát už 40 let
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak nakupovat?
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Technologie
Nvidia používá umělou inteligenci pro zvýšení snímkové frekvence videa
Český fotbal uvidíte už jen za peníze. O2 TV získala práva na kompletní českou fotbalovou ligu
Třetí multiplex DVB-T2 pokrývá již 85 % populace
Alza otevírá druhou prodejnu bez prodavačů. Chystá už i třetí
Co je uvnitř 144Hz 4K monitorů s G-Sync HDR? Aktivní chlazení, FPGA, 4:2:2 barvy
Hry pro příležitostné hráče