Slováci o Kisku v politice příliš nestojí. Téměř 60 procent je pro jeho odchod - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Slováci o Kisku v politice příliš nestojí. Téměř 60 procent je pro jeho odchod

, čtk,
Slováci o Kisku v politice příliš nestojí. Téměř 60 procent je pro jeho odchod
Zdroj: čtk

Téměř 60 procent Slováků si přeje, aby nynější prezident Andrej Kiska po uplynutí svého mandátu odešel z politiky. Podle zpravodajských webů to alespoň tvrdí výsledky průzkumu, který pro televizi Markíza provedla agentura Focus.

Na otázku, zda by Kiska měl v politice zůstat, odpovědělo „určitě ano“ nebo „spíš ano“ jen 34,9 procenta účastníků sondáže. Naproti tomu 59,1 procenta odpovědělo „určitě ne“ nebo „spíš ne“. Zbylých šest procent respondentů neumělo na otázku odpovědět.

Tento průzkum veřejného se uskutečnil na vzorku 1013 respondentů mezi 16. a 23. lednem. Proběhl tedy ještě před tím, než policie obvinila jednatele bývalé Kiskovy firmy KTAG v souvislosti s podezřením z daňového podvodu. Prezident k tomu v pátek řekl, že očekává, že po ukončení svého funkčního období v polovině června bude obviněn i on sám.

Aby Kiska v politice skončil, si podle ankety Focusu přejí hlavně voliči stran vládní koalice a krajně pravicové Lidové strany – Naše Slovensko. „Určitě ano“ nebo „spíš ano“ zvolilo 83,8 procenta voličů Smeru-SD, 81,3 procenta voličů Slovenské národní strany (SNS) a 60,5 procenta voličů strany Most-Híd. Naopak Kiskovo setrvání v politice si spíš přejí stoupenci opozičních formací, strany Svoboda a solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO).