Skutečně účinné sankce na Severní Koreu může uvalit jedině Čína - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Skutečně účinné sankce na Severní Koreu může uvalit jedině Čína

, dah,
Skutečně účinné sankce na Severní Koreu může uvalit jedině Čína
Zdroj: Profimedia.cz

Slovní přestřelka Severní Koreje se Spojenými státy středečním pochvalným tweetem Donalda Trumpa na adresu vůdce Kim Čong-una zřejmě prozatím skončila. Hospodářské sankce uvalené na komunistickou Koreu pro její jaderné zbrojení nicméně zůstávají aktuálním tématem, které promluví do mezinárodního obchodu. Pohled na ekonomická data ozřejmuje, jak zásadní slovo přitom bude mít Čína.

Situaci nastiňuje graf analytické společnosti Statista, z něhož je na první pohled patrné, že zásadní sankce na Severní Koreu může uvalit jedině Čína. Severní soused komunistické Koreje, který už také začátkem týdne vůči Pchjongjangu uplatnil sankce, je zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem Severokorejců.

Celých 85 procent veškerého dovozu v roce 2015 pocházelo z Číny a 83 procent vývozu podle údajů Massachusettsského Institutu pro Technologie (MIT) směřovalo do Číny.

Obchodní výměna Severní Koreje se světem. Dominuje Čína

Z grafu je také patrné, že čínský zákaz dovozu oceli, železné rudy, uhlí a mořských plodů zasahuje významnou část severokorejského hospodářství – nerostné suroviny a kovy představují celkem 50 procent veškerého vývozu Severní Koreje.

Zešílel Kim? Ani ne, ale přeskakuje Trumpovi. Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera

Lubomír Heger

Další články o dění v Severní Koreji:

Moskva nepodpoří ekonomické udušení KLDR, vzkazuje Lavrov

Vědci uklidňují svět: Kim rakety nevyvíjí, jen straší cizí technikou