Škraloup Trumpova muže? Zakladatel agentury Blackwater chtěl spolupracovat s „Putinovou tajnou armádou“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Škraloup Trumpova muže? Zakladatel agentury Blackwater chtěl spolupracovat s „Putinovou tajnou armádou“

,
Škraloup Trumpova muže? Zakladatel agentury Blackwater chtěl spolupracovat s „Putinovou tajnou armádou“
Zdroj: Profimedia

Média ji nazývají Putinovou tajnou armádou. Agentura Wagner sdružuje ruské žoldáky a vysloužilce a zapojuje je v ozbrojených konfliktech, kde by bylo otevřené angažmá vojáků Ruské federace příliš riskantní. Podle informací serveru The Intercept měl ale s ruskou agenturou chtít spolupracovat zakladatel nechvalně známé americké soukromé armády Blackwater a Trumpův „první muž“ přes obranu Erik Prince.

Blízký spolupracovník kabinetu prezidenta Donalda Trumpa Prince by možná mohl mít problém. Bratr americké ministryně školství Betsy DeVosové, totiž podle online deníku The Intercept nabízel služby svých vojenských kontraktorů ruské žoldnéřské organizaci Wagner.

Wagner přitom od roku 2017 podléhá sankcím americké vlády kvůli zapojení svých členů do bojů na východě Ukrajiny v barvách proruských separatistů. Obchodní nabídka směrem k americkými úřady sankcionovanému subjektu by podle Interceptu mohlo pro Prince, nekorunovaného krále amerických „vojáků štěstěny“, znamenat i právní problémy.   

Služby, které Prince ruským kontraktorům nabízel (kdysi byl i u založení nejznámější soukromé bezpečnostní agentury v USA Blackwater, který se v roce 2010 přejmenoval na Academi, jen krátce poté, co se Prince do výkonných funkcích v organizaci vrátil) se měly týkat operací Rusů v Libyi a Mozambiku. O Princeově kauze informoval i portál Daily Beast.

Webu The Intercept informaci potvrdily tři zdroje obeznámené se situací, jejichž identitu portál nezveřejnil. Zdroje webu sdělily, že Rusové o spolupráci s Princem neprojevili zájem. Princeův právní zástupce zprávy o jakémkoliv jednání s ruskou agenturou popřel.

Skupina Wagner je žoldnéřská organizace, která se zapojuje do konfliktů tam, kde je přiznané angažmá ruských vojenských složek pro Kreml nepřijatelné. Podle některých zpráv přijímá Wagner příkazy přímo od ruského ministerstva obrany. Podobně spolupracoval s vládou Spojených států v době své největší slávy i Blackwater, který pro Američany v roli kontraktora plnil úkoly v Iráku a v Afghánistánu.

Americká vláda rovněž vede Wagner jako subjekt napojený na obranný sektor vlády Ruské federace. V posledních letech byli soukromí vojáci Wagneru aktivní v konfliktech v několika afrických zemích, v bojích zuřících ve východních částech Ukrajiny a v Sýrii.

„Skupina Wagner je nástrojem ruské politiky. Pracuje pod vedením GRU, což je ruská vojenská rozvědka,“ sdělil webu The Intercept Sean McFate, který pracuje jako seniorní výzkumník think-tanku Atlantic Council, který se od roku 1961 věnuje analýze a studiu mezinárodních záležitostí.

V době, kdy se Prince s představiteli Wagneru setkal, navíc již čelil vyšetřování ze strany FBI z důvodu podezření na obcházení regulace vývozu zbraní.

Erik Prince je bývalý voják elitní jednotky Navy SEAL, který se proslavil a zbohatl jako šéf Blackwateru. Prince je rovněž hlasitým podporovatelem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéfovi Bílého domu slouží i jako neoficiální poradce ohledně vojenských a politických otázek týkajících se Afriky, Středního východu a Afghánistánu. Prince v roce 2016 Trumpovu prezidentskou kampaň finančně podpořil. Podle The Intercept se pak v otázkách vojenství snaží prezidentovi navrhovat taková řešení, která hrají finančně do karet jeho společnostem.

Prince se snaží celé roky získávat armádní kontrakty v Africe a na Středním východě většinou neúspěšně, píše The Intercept. Wagner se poslední dobou stává v této oblasti stále viditelnějším hráčem spolu s tím, jak v tomto regionu roste vliv Ruské federace.

„Důvodem, proč skupiny jako Wagner existují a proč jsou lidé jako Erik Prince úspěšní souvisí s tím, jak se moderní válka stává stále více rafinovanou. Žoldnéři představují skvělý způsob, jak provádět věci v utajení,“ sdělil Interceptu McFate, který byl v minulosti sám vojenským kontraktorem.

Libye, kde se Prince snažil údajně ruskému Wagneru nabídnout své služby, je rozdělená od intervence NATO v roce 2011. V zemi se přetahuje o moc oficiální vláda v Tripolisu, podporovaná Spojenými státy a OSN s generálem Khalífou Haftarem ovládajícím výhodní polovinu Libye a těžící z podpory Ruska, Spojených arabských emirátů a Egypta. Loni na jaře, v době, kdy měl Prince údajně nabízet služby svých žoldnéřů Rusům, se Haftar neúspěšně pokoušel dobýt Tripolis.

Zhruba ve stejné době se Prince pokoušel angažovat své bojovníky i v Mozambiku, kde zuří konflikt mezi vládou a rebely již celé dva roky. Vláda v Mozambiku těží právě z asistence s Ruskou federací a organizací Wagner. The Intercept poznamenává, že Prince má kromě toho vazby i na Čínu a korunního prince Mohammeda bin Zayeda, který je de facto vládcem Spojených arabských emirátů.

Zdroj: www.theintercept.com, www.thedailybeast.com

Škraloup Trumpova muže? Zakladatel agentury Blackwater chtěl spolupracovat s „Putinovou tajnou armádou“
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze