Skotsko má plán, jak zůstat v EU. Mayová ho zváží - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Skotsko má plán, jak zůstat v EU. Mayová ho zváží

, čtk,
Skotsko má plán, jak zůstat v EU. Mayová ho zváží
Zdroj: ČTK

Skotsko chce zůstat na jednotném trhu Evropské unie a být jejím plnoprávným členem i po brexitu, tedy po vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Prohlásila to skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která představila plán, jak tohoto stavu dosáhnout. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci uvedla, že návrh, nazvaný Skotské místo v Evropě, premiérka pečlivě zváží.

„Možnost nezávislosti (Skotska) musí zůstat na stole,“ prohlásila dnes Sturgeonová. Mluvčí britské premiérky v reakci na to řekla, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se konat nemělo a že Skotové se jasně vyjádřili v roce 2014, kdy nezávislost odmítli. Mayové poté při dnešním setkání s britskými zákonodárci řekla, že Skotsko by vyhlášením samostatnosti přestalo být členem EU.

Sturgeonová si přeje, aby její země zůstala na jednotném trhu EU, a bude se snažit, aby Skotsko získalo větší pravomoci své zájmy hájit. V této souvislosti premiérka řekla, že je třeba od základu zrevidovat pravomoci skotského parlamentu.

Co by znamenal czexit pro českou ekonomiku? Čtěte více:

Czexit jako recept na ekonomickou katastrofu

 Britové si odhlasovali odchod z EU (Zdroj: čtk)

Skotská premiérka také požaduje, aby Skotsko získalo větší pravomoci s cílem své zájmy dobře hájit. Zdůraznila, že je hlavně třeba převést nové pravomoci z britského na skotský parlament, a to i v otázkách imigrace, vývozů a dovozů. To podle premiérky umožní, aby Skotsko mohlo mít po brexitu vlastní vztah s EU.

O vystoupení Spojeného království z EU rozhodli britští voliči v červnovém referendu. Ve Skotsku, které má svou regionální vládu a parlament, ale hlasovalo 62 procent voličů pro setrvání v EU.

Skotsko také minulý měsíc oznámilo, že se vloží do právního případu kolem spuštění procesu vystoupení z EU. Podle dřívějšího oznámení Sturgeonové by o zahájení tohoto procesu měl kromě britského parlamentu rozhodovat i ten skotský. Zatím není jasné, zda budou britští poslanci o tom hlasovat, soud jim sice takovou pravomoc přiznal, vláda se ale odvolala. Mayová chce jednání s EU zahájit nejpozději koncem března 2017.


O brexitu dále čtěte:

Britský parlament podpořil vládu. Brexit se spustí do března

Odbory: občané EU by v Británii měli zůstat i po brexitu