Skočil z okna a pak se oběsil. Obětí okupace přibylo - Euro.cz

Přihlášení

Skočil z okna a pak se oběsil. Obětí okupace přibylo

,
Skočil z okna a pak se oběsil. Obětí okupace přibylo
Zdroj: František Dostál (wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Okupanti jej na několik dnů bez vysvětlení nejdřív zatáhli do NDR, 23. listopadu se oběsil ve svém domku. I Josef Fanta, příslušník Veřejné bezpečnosti, je jednou ze 137 obětí vpádu spřátelených vojsk z 21. srpna 1968.

“Ve stavu nemocných byl po zlomenině nohy, kterou si způsobil skokem z okna. (…) Fanta byl v srpnových dnech zavlečen okupačními vojáky do NDR a stále prý rozrušeně hovořil o tom, jak tam s ním nakládali,” píše se v čerstvě vydané publikaci Okupace 1968 a její oběti.

Její autoři Ivo Pejčoch a Prokop Tomek, badatelé Vojenského historického ústavu, se zaměřili na tragédie, které okupační vojska způsobila od 21. srpna do 31. prosince 1968. Přestože se obecně udává, že v daném období zemřelo 108 obyvatel Československa, Pejčoch a Tomek přicházejí s číslem 137.

V prvních dnech a týdnech po okupaci lidé nejčastěji umírali po zběsilé a nevysvětlitelné střelbě vojáků. Velký počet obětí mají i drastické dopravní nehody, které však mnohem víc připomínají záměr. Takhle 28. srpna zahynula i Anna Ulická, již z chodníku strhla projíždějící sovětská cisterna a přejela jí ještě další dvě nákladní vojenská vozidla.

Během sovětské okupace Československa zahynulo zhruba 410 lidí. Další tisícovky obyvatel republiky okupanti zranili. Protože vojska podléhala sovětské prokuratuře, záleželo jen na ni, jak případy vyřeší. U řady tragédií se dodnes neví, jak a jestli vůbec byl viník potrestán.

Více informací k obětem okupace přinese nové vydání týdeníku Euro, které vychází v pondělí 21. srpna, v den 49. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Přečtěte si také:

Zemřel hrdina druhé světové války, výsadkář Klemeš

Němci obsadí východní sousedy. Protiněmecké dezinformace zasáhly i Česko