Sjezd republikánů v Clevelandu. Město se chystá na nejhorší

Adam Štěpánek 17. července 2016, 06:05  -  Adam Štěpánek
17. července 2016, 06:05

Americký Cleveland se pilně připravuje na nominační sjezd Republikánské strany, na kterém bude Donald Trump potvrzen jako prezidentský kandidát. Právě kvůli jeho osobě a také množícím se rasovým nepokojům se město obává masivních protestů a s nimi spojených násilností. Z města v Ohiu by se mohla stát válečná zóna.

Sjezd republikánů bude probíhat od pondělí do středy, už v neděli se ale chystá velká vítací akce, na které by mohlo dojít k prvním střetům Trumpových oddaných příznivců a odpůrců.

Organizátoři se bojí ještě větších konfliktů a násilností, než k jakým došlo v Chicagu i San Jose. Cleveland se na tuto eventualitu už připravil. Vyklízí věznice a soudy budou otevřeny do jedné hodiny po půlnoci.

„Ve Spojených státech je hodně naštvaných lidí a řada z nich se zaměřuje na politiku,“ říká Ronald Adrine, předseda městského soudu v Clevelandu. Město proto zaplatilo za „pojištění proti protestům“ 9,5 milionu dolarů, které případně pokryje až 50 milionů dolarů škod.

Osoba, která rozděluje. Kvůli Trumpovi se v Clevelandu čekají velké nepokoje. (Zdroj: čtk)

Podle starosty Clevelandu Franka Jacksona se ale město na sjezd stejně těší. O jeho pořádání hodně stálo. „Nejen, že jsme o to požádali, dokonce jsme o to soutěžili,“ říká Jackson. „Takže nejsme ve stavu, že bychom si stěžovali. Vlastně se na to těšíme. Chceme, aby tu už začalo.“

Už tak napjatou situaci ale ještě vyhrocují nedávné události z Dallasu, kde při protestu proti policejnímu násilí na černoších zastřelili útočníci pět členů policejního sboru. Někteří aktivisté z hnutí Black Live Matters (Na černých životech záleží) se chystají i do Clevelandu.

Bude jich však možná méně, než se čekalo. Podle Mervyna Marcana, který s hnutím spolupracuje, dají místní členové Trumpovi jasně najevo, že v Clevelandu není vítán, z ostatních amerických států jich ale moc nedorazí. Nechtějí totiž s republikánským kandidátem plýtvat čas. Prý jim stejně nebude naslouchat, a proto se radši zaměří na sjezd demokratů ve Philadelphii. Někteří členové hnutí byli dokonce kontaktování FBI, která jim měla doporučit, aby do Clevelandu nejezdili.

Zbraně v ulicích

Obavu z rasových nepokojů ale vyvolává úmysl militantní skupiny New Black Panther Party, která plánuje vzít do ulic města zbraně. Stát Ohio je jedním z těch, kde je jejich volné nošení povoleno. Sice je samozřejmě nebude možné pronést na samotný sjezd, ani do blízkých bezpečnostních zón, ale zvýšené riziko stejně existuje.

Tradičně demokratické město chtělo dříve nošení zbraní zakázat, nakonec ale převládlo státní právo. Ohio je rozděleno mezi demokraty a republikány prakticky napůl. Podle posledních průzkumů mají Trump i Clintonová po 41 procentech.

„Neříkám lidem, aby si vzali zbraně, ani aby je nechali doma. Říkám jim, aby přišli oslavit Trumpovu nominaci,“ vyzývá Tim Selaty, zakladatel sdružení Citizens for Trump (Občané pro Trumpa). Zároveň apeluje, aby lidé kvůli své bezpečnosti streamovali video ze svého bezprostředního okolí na sociálních sítích a plně spolupracovali s policií.

Jiná skupina na podporu Trumpa ale proti původním plánům nedorazí. Motorkáři z Bikers for Trump svou účast z opatrnosti odvolali. „Nedostal jsem povolení, takže nepojedu. Sice mi bylo řečeno, že ho nepotřebuju, ale nechci riskovat. Pokud by se něco semlelo, tak se mě zeptají: ‚A kde máte povolení?‘“ říká Thomas Norton, jeden z organizátorů odvolané akce.

Podobně se nakonec zachová řada příznivců i odpůrců prezidentského kandidáta. Dokládají to i zrušené rezervace v clevelandských hotelech na poslední chvíli. Už několik měsíců bylo prakticky nemožné najít volný pokoj, teď jich je velké množství.

Drama i ve Philadelphii

Také ve Philadephii, kde se o několik dní později bude konat sjezd Demokratické strany, panují zvýšená bezpečnostní opatření, ačkoliv se nečekají tak ostré střety jako v Clevelandu. Zvýšenou pohotovost bezpečnostních složek vyvolaly již zmiňované události z Dallasu.

Skupina Philly Coalition for REAL Justice, upozorňující na rasovou nerovnost, v posledních dnech uskutečnila protestní akci, na které se vymezovala proti policii a jeden mluvčí dokonce chválil střelce z Dallasu. Pochod chce uspořádat i během druhého dne sjezdu, jeho povolení je zatím v jednání.


Dále čtěte:

Trump jako škůdce obchodu. Odstaví Evropu, Asii i Mexiko

Clintonová získala oficiální podporu Sanderse


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít