Severokorejský test odsoudily další země, Švýcarsko se nabízí jako prostředník - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Severokorejský test odsoudily další země, Švýcarsko se nabízí jako prostředník

, čtk,
Severokorejský test odsoudily další země, Švýcarsko se nabízí jako prostředník

Nedělní jaderný test KLDR dnes odsoudily další země, včetně skupiny sedmi nejvyspělejších světových ekonomik (G7) a Číny. Německo s Francií chtějí v unii iniciovat diskusi o přísnějších sankcích vůči KLDR, a Švýcarsko se nabídlo jako zprostředkovatel jednání v mezinárodní krizi kolem Severní Koreje. Podle Jižní Koreje chystá KLDR další testy a dokáže miniaturizovat jadernou bombu. Soul také instaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD.

„Severní Korea musí okamžitě a plně dodržovat příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a opustit veškerý svůj jaderný a balistický program,“ uvedla v prohlášení skupina G7. Dokument vydala Itálie, který nyní G7 předsedá, podepsali ho ale i lídři Kanady, Francie, Německa, Japonska, Británie, USA a také zástupci Evropské komise a Evropské rady. G7 rovněž vyzvala k přijetí nové a učinné rezoluce OSN, která by zahrnovala „silnější opatření“. Rada bezpečnosti OSN má o krizi kolem KLDR nově jednat dnes na mimořádném zasedání.

Nedělní jadernou zkoušku Severní Koreje odsoudil dnes i summit rozvíjejících se ekonomik BRICS (Čína, Brazílie, Rusko, Indie a JAR), který se koná v Číně. „Rozhodně nesouhlasíme s jaderným testem provedeným Severní Koreou,“ uvádí se v prohlášení summitu. Ke zlepšení prosazování již existujících sankcí vyzvala dnes britská premiérka Theresa Mayová. Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta Německo a Franice požádá v EU o jednání, na němž by se zvážila možnost uvalení přísnějších sankcí vůči KLDR.


Přečtěte si možné vysvětlení severokorejského pokroku ve vyzbrojování:

Raketové motory do KLDR? My nic, tvrdí Kyjev – ale nepřímých důkazů přibývá

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Také Čína dnes podle agentury AFP oficiálně protestovala proti nejnovějšímu jadernému testu KLDR. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang novinářům řekl, že Peking adresoval „důrazné výtky zodpovědné osobě na severokorejské ambasádě v Číně“. Jaderný test dnes znovu odsoudilo i Rusko. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov znovu vyzval k politickému řešení. „Ti, kdo jsou silnější a chytřejší, by měli být nyní zdrženliví,“ řekl Rjabkov.

Jako prostředník jednání o krizi kolem KLDR se dnes nabídlo Švýcarsko. „Už je opravdu čas si sednout ke stolu a jednat,“ řekla dnes na tiskové konferenci švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. Dodala, že sankce zatím Pchjongjang nepřesvědčily ke změnám, i když obyvatelstvo KLDR jimi utrpělo. Mnohé bude podle ní záležet na USA a Číně, Švýcarsko a Švédsko by ale mohly například nabídnout místo pro setkání například ministrů zahraničí.

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že Pchjongjang zřejmě chystá další testy raket, včetně mezikontinentální, a že nedělní nálož odpálená KLDR měla sílu 50 kilotun TNT. Jihokokorejský ministr obrany prohlásil, že KLDR je nejspíš schopna vytvořit miniaturizovanou jadernou zbraň, kterou může umístit na mezikontinentální raketu.

Jižní Korea dnes uspořádala cvičení, při němž simulovala útok na oblast, kde KLDR v neděli test uskutečnila. Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety.

Jihokorejská agentura Jonhap informovala, že Jižní Korea brzy instaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD. Nasazení systému THAAD v minulosti kritizovaly Čína a Rusko. Náměstek ruského ministra zahraničí Rjabkov dnes uvedl, že na zvyšování vojenských kapacit v Jižní Koreji a Japonsku může Moskva reagovat stejným způsobem.

Čtěte také:

KLDR je schopna miniaturizovat jadernou bombu, tvrdí Soul

Soul reaguje na severokorejskou hrozbu. Zváží rozšíření programu balistických střel

Strach ze sousedů? Vyřeší to jaderné zbraně