Sever proti jihu. Evropské peníze přitékají do Česka nerovnoměrně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sever proti jihu. Evropské peníze přitékají do Česka nerovnoměrně

,
Sever proti jihu. Evropské peníze přitékají do Česka nerovnoměrně
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Liberec získá vyšší evropskou dotaci než Jihlava. Rozvoj některých regionů dlouhodobě drhne.

Ať už člověk nasedne do osobního vlaku, nebo spěšňáku, cesta trvá pokaždé stejně. Deset minut. To je vzdálenost, která od sebe dělí Ostrožskou Novou Ves a Veselí nad Moravou. I když je to historická oblast Slovácka, právě tudy už víc než dvacet let vede hranice mezi Zlínským a Jihomoravským krajem. Pokud tak budou chtít v Nové Vsi i ve Veselí v příštích letech postavit za evropské dotace stejnou cyklostezku za 50 milionů korun, na jedné straně čáry dostanou z Bruselu 42,5 milionu, na druhé jen 35 milionů.

Jak to? Česká republika se pohledem Evropské unie rozděluje na několik zón podle HDP. A vyspělejší oblasti dosáhnou na menší dotační příděl než zbývající lokality. „Do kategorie přechodných regionů se přesouvají ty, které v období 2014 až 2020 byly klasifikovány jako méně rozvinuté, tedy Středočeský kraj, region Jihozápad (Plzeňský a Jihočeský kraj) a region Jihovýchod (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj),“ upřesňuje Pavlína Žáková, ekonomická poradkyně při Zastoupení Evropské komise v ČR. „Celkem jde zhruba o čtyři miliony lidí,“ dodává.

Tyto oblasti tedy budou mít od příštího roku nárok na nižší spolufinancování evropských projektů, než byly zvyklé v uplynulých letech.

\"\"

Zelené projekty za 84 miliard

Věc se na začátku září řešila i na půdě ministerstva pro místní rozvoj, kde se ředitelé projektových a investičních společností setkali se zástupci vlády a resortu. Tam o nových podmínkách pro dotační období v letech…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?