Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za Jaroslava Kuberu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za Jaroslava Kuberu

, čtk,
Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za Jaroslava Kuberu
Zdroj: čtk

Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS). Termíny hledání jeho nástupce ani posledního rozloučení zatím nebyly stanoveny. Horní komora bude maximálně respektovat přání Kuberovy rodiny, řekl první místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN), který je nyní úřadujícím šéfem horní komory.

O vyhlášení státního smutku chtějí zástupci Senátu jednat dnes odpoledne se zástupci vlády i Hradu. S Kuberovými blízkými se senátoři chtějí sejít ve středu, uvedl Růžička k závěrům jednání organizačního výboru. „Rodina by si přála, aby to bylo v co nejužším kruhu rodinném a my co nejvíc budeme respektovat přání rodiny,“ sdělil. Jednání o Kuberově nástupci v čele Senátu byla podle Růžičky odložena až po ukončení všech pietních akcí.

„Věřím, že nám vláda v tomto vyhoví,“ uvedl k návrhu na vyhlášení státního smutku předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Na jednání výboru navrhl, aby ve Valdštejnském paláci, který je sídlem horní komory, byla na Kuberovu památku umístěna lavička s popelníkem. „Myslím, že by si to Jaroslav Kubera přál, že by se tomu zasmál, a jsem přesvědčen, že si to zaslouží,“ řekl Vystrčil. Kubera byl náruživý kuřák.

Kubera, který zemřel v pondělí ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám i svými provokativními či kontroverzními výroky. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze