Šéf německé kontrarozvědky: Pravicový extremismus je nejnebezpečnější - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šéf německé kontrarozvědky: Pravicový extremismus je nejnebezpečnější

ČTK,
Šéf německé kontrarozvědky: Pravicový extremismus je nejnebezpečnější
Zdroj: čtk

Pravicový extremismus a terorismus jsou největším ohrožením bezpečnosti a demokracie v Německu, je přesvědčen šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang. Řekl to dnes na veřejném slyšení šéfů trojice německých zpravodajských služeb před parlamentním výborem pro jejich kontrolu.

„Zhoršení situace v oblasti pravicového extremismu vede k nejhorším trestným činům, s nimiž je nadále třeba počítat,“ uvedl Haldenwang. Připomněl únorový útok v Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem, při němž 43letý německý pravicový radikál, který trpěl duševními problémy, zastřelil devět lidí s migračními kořeny. A zmínil také dvojici loňských útoků pravicových extremistů, které si taktéž vyžádaly oběti na životech.

Negativní vývoj je podle šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, možné doložit i čísly. Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32 tisíc. Kolem 13 tisíc z nich je podle Haldenwanga připraveno použít násilí.

Jednoduchá podle šéfa kontrarozvědky není ani situace v levicové části radikálního spektra. Zde počet extremistů za rok 2019 stoupl o 4,7 procenta na 33 500 a za potenciálně násilné je považováno 9 200 z nich.

„Boj proti islamistickému terorismu se stal tišším, protože se nám s vynaložením ohromné energie a expertízy za kulisami daří zakročit už v raných stádiích,“ poznamenal dnes také Haldenwang, podle něhož se spolkovým úřadům od srpna 2017 podařilo zabránit všem chystaným útokům islamistů.

Šéf německé kontrarozvědky: Pravicový extremismus je nejnebezpečnější
1 (20%) 1 hlasování
Diskuze