Šéf německé diplomacie Maas: USA nejsou jen Trump, dál jsou naším velkým spojencem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Šéf německé diplomacie Maas: USA nejsou jen Trump, dál jsou naším velkým spojencem

, čtk,
Šéf německé diplomacie Maas: USA nejsou jen Trump, dál jsou naším velkým spojencem
Zdroj: Profimedia.cz

Amerika není jen prezident Donald Trump a Spojené státy zůstávají největším spojencem a partnerem Berlína mimo Evropskou unii, uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Trump v posledních týdnech Německo tvrdě kritizuje za jeho postoj k migraci či obchodování s USA a Ruskem.

„USA pro mě nejsou protivníkem, naopak naším nejdůležitějším partnerem a spojencem mimo EU. Amerika je větší než Bílý dům. Na tom ani Trump nic nezmění, takže si může tweetovat, jak chce,“ napsal Maas. Americký prezident síť twitter s oblibou využívá ke kontaktu s Američany i ke kritice.

Trump dlouhodobě odsuzuje vstřícný postoj kancléřky Angely Merkelové k migrantům či vzájemný nevyvážený obchod, na který podle něj USA doplácí. Nelíbí se mu ani fakt, že Německo spolu s většinou členů NATO neinvestuje na obranu dvě procenta HDP a že tohoto cíle chtějí alianční státy dosáhnout až roku 2024. Na nedávném summitu NATO Trump prohlásil, že Berlín je ruským vazalem, na kterém je energeticky závislý a zároveň před ním chce chránit.

Dále čtěte:

Trump nechápe: Máme chránit evropské země před Ruskem, jemuž posílají miliardy za plyn?

Trump je pro nás partnerem, nikoli soupeřem, zní z Moskvy

Evropští členové NATO odmítají Trumpovo peskování

Rusko nemá stejné hodnoty jako Západ, proto je konfrontační, tvrdí generál Pavel