Scénář pro OKD podle Mládka? Státní Diamo jej odkoupí za korunu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Scénář pro OKD podle Mládka? Státní Diamo jej odkoupí za korunu

, čtk,
Scénář pro OKD podle Mládka? Státní Diamo jej odkoupí za korunu
Zdroj: Tomáš Kubelka, Mladá fronta

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhne vládě, aby státní podnik Diamo odkoupil za jednu korunu černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. Ministerstvo průmyslu (MPO) příslušný materiál v nejbližší době předloží do připomínkového řízení. Ministr to řekl na dnešním briefingu k situaci v OKD. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odboráři tuto nabídku vítají. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že firma návrh nemůže komentovat.

Mládek uvedl, že by si však nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by mj. zaplatil a zajistil postupný útlum těžby a zaměstnanost v regionu. Návrh MPO považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka od některého z investorů nepřišla. S insolvenčním správcem firmy Lee Loudou, který bude o případném prodeji podniku rozhodovat, podle ministra stát dohodu nemá, ani mít nemůže, protože by šlo o nepatřičný zásah státu.

„Smyslem této nabídky je zabránit pokračování stejného příběhu, který se již jednou v OKD odehrál. Bylo by hloupé opakovat stejnou chybu, že soukromý vlastník pobere zisky a přenechá státu náklady spojené s útlumem dolů a uvolňování pracovníků,“ sdělil dnes Mládek.

Babiš: Je to mrhání peněz
Podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je Mládkův návrh nesmysl a mrhání peněz daňových poplatníků. Jde o populistický návrh související s blížícími se volbami, sdělil Babiš „Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze,“ uvedl. Babiš zopakoval, že OKD by měl koupit privátní investor. „Proces prodeje probíhá, tak nechápu, proč se ho kolega Mládek snaží narušit,“ sdělil. „Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze,“ uvedl.

Pytlík dnes řekl, že odboráři návrh vítají, ale mohl by být bez dodatku, že bude důležitý až ve chvíli, kdy by OKD nekoupil soukromý investor. „My jsme už zažili jednoho investora, víme, co to je, takže ideální by bylo, kdyby to bylo pod státem. To, co se státu nepodařilo při první privatizaci, tak by měl napravit. Samozřejmě kdyby to bylo pod Diamem, budeme jenom rádi,“ řekl odborový předák.


Přečtěte si, kdo se o upadající OKD také zajímal:

Paukner a Otava nabízejí OKD komoditní financování. A plánují, jak ovládnou trh

Čeká se jen na podpis. „Smlouvy jsou připravené, prokonzultovali jsme je s insolvenčním správcem OKD, právníky ministerstva financí, čeká se jen na jejich podpois,


OKD hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Čelechovský řekl, že hledání strategického investora je jednou z klíčových fází reorganizačního procesu, protože strategický partner ovlivní způsob provedení reorganizace, výši uspokojení věřitelů firmy, další těžbu i postupné uskutečnění útlumu. „Při tomto procesu, který bude probíhat v prvním čtvrtletí, by proto bylo nekorektní vyjadřovat se k individuálním nabídkám a zveřejňovat jména potenciálních investorů. Z těchto důvodů vedení společnosti OKD nemůže a nebude komentovat ani dnešní návrh pana ministra Mládka,“ uvedl Čelechovský.

Firma požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Dnes podotkl, že na tomto jeho postoji se nic nezměnilo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

Kromě toho už OKD podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 11 tisíc lidí. Jedním u úsporných opatření bude útlum ztrátového Dolu Paskov. Další doly mají být utlumovány postupně až do roku 2023.


Připomeňte si poslední vývoj v OKD:

OKD vyzve bývalé topmanažery, ať uhradí miliardové škody

Krúpa útočí na Bakalu. Chce mu nechat obstavit majetek

OKD žaluje Bakalu a NWR, požaduje 24,5 miliardy

OKD se přidaly k likvidaci NWR, přihlásily pohledávku za 22,67 miliardy

Krúpa neuspěl, orgány OKD mohou nakládat s majetkem

OKD požádaly o 723 milionů na útlum dolu Paskov, Babiš to odmítá

Zadlužené OKD opustí šéf. Nový generální ředitel už nepřijde


 Důl Paskov