Šašek státníkem. Kdo je pravděpodobný nový premiér Slovenska Matovič? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šašek státníkem. Kdo je pravděpodobný nový premiér Slovenska Matovič?

,
Šašek státníkem. Kdo je pravděpodobný nový premiér Slovenska Matovič?
Zdroj: čtk

V bratislavských Kramárech panovala během volebního dne pozitivní nálada. Bratislavané poslední únorovou sobotu cítili, že po dlouhých dvanácti letech mohou ukončit vládu strany Směr a jejího předsedy Roberta Fica. Klíč k tomu mnozí viděli ve volbě dosud nepříliš úspěšného hnutí Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti (OLaNO) milionáře a politika Igora Matoviče. To nakonec s překvapivě velkým odstupem slovenské volby vyhrálo a Matovič se s největší pravděpodobností dohodne se zbytkem dosavadní opozice a stane se novým slovenským premiérem.

„Pokud se opozice spojí a vytvoří vládu, otevře tím prostor ke konci Roberta Fica. Demokratické strany se dohodnout chtějí, a i když má každý svůj program, tak věříme, že si navzájem ustoupí. Na protest proti Ficovi a jeho politice jsme volili stranu, která má podle průzkumu největší šanci ho porazit,“ řekl zhruba padesátiletý Matovičův volič, který přišel společně s manželkou do volební místnosti v budově Slovenské zdravotnické univerzity.

Chuť ovlivnit další směřování země se v bratislavském Novém Městě, jehož jsou Kramáre součástí, projevila i téměř osmdesátiprocentní volební účastí, kvůli které se ve volebních místnostech tvořily dlouhé fronty. Snahu o změnu statu quo pak reflektovaly i výsledky. Vyhrálo tu hnutí OLaNO s mírným náskokem na druhou koalici Progresivního Slovenska a strany Spolu. Vládní Směr skončil ve třetím bratislavském obvodě až pátý a Kotlebovci by se podle těchto výsledků do Národní rady ani nedostali.


Čtěte také: Volby nám vyhrál nápad za 1600 eur, říká muž, který pomohl porazit Fica

\"\"

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?